"Pécs a mi városunk" - nyilatkozat az alapvető értékekről

2011. április 25. hétfő 17:57

A Húsvéti nyilatkozat

Mi, Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzatának képviselői fontosnak és szükségesnek tartjuk, hogy az ország megújulása idején magunk is megfogalmazzuk városunk alapvető értékeit. Ajánljuk e nyilatkozatot minden mai és jövőbeli pécsi polgár figyelmébe, hogy városunk több ezer éves múltja után jövőnk is sikeres, békés és biztonságos legyen.
Pécs a mi városunk.
Pécs a Dél-Dunántúl központja, a kultúra városa, kétezer év hagyományaival, világörökségi értékeivel, 644 éves egyetemével, gazdag természeti értékeivel, életerős és tettre kész polgáraival, olyan életközösség, amelyben a fiatalok lehetőséget kapnak jövőjük megalapozására, a családok biztonságuk megteremtésére, míg az idősek a tisztes, békés életre. Pécs európai város, amely hagyományainál fogva összeköti az embereket. Összeköti dél és észak, kelet és nyugat kultúráit, vallási örökségeit, nyelveket. Az „öt templom" városában mindenki otthon érezheti magát, mindenki barátra, közösségre lelhet, minden ember személyében is értéket képvisel. Az ezer éves egyházmegye központja egyben a vallásfelekezetek és a nemzetiségek párbeszédének városa is.
Pécs a magyar nemzet jelentős városa, amely tiszteli és ápolja a magyar történelem és a kultúra legszebb hagyományait, találkozási pontja Magyarország sokszínű kulturális törekvéseinek. Janus Pannonius, Csontváry Kosztka Tivadar, Zsolnay Vilmos, Angster József, Babits Mihály, Breuer Marcell, Fejér Lipót, Kodolányi János, Miroslav Krleza, Kodály Zoltán, Kertész Mihály, Victor Vasarely, Weöres Sándor, Csorba Gyöző, Tüskés Tibor és megannyi alkotótársuk olyan szellemi örökséget hagyományoztak ránk, amely méltán teszi Pécset kiemelkedővé a magyar városok sorában.
Pécs barátságos város, amely tiszteli az ember szabadsághoz, boldoguláshoz, biztonsághoz fűződő jogát, tiszteli a véleményszabadságot, és felelősséget érez minden pécsiért. Gondoskodik a rászorulókról, esélyt teremt a leszakadóknak, figyelmet fordít a fogyatékkal élőkre, mert mindenkit a közösség értékes tagjának tekint.
Pécs a tudomány, a szellem városa, amely otthont ad Magyarország első egyetemének, megbecsüli és támogatja a tudomány művelőit, mert hisz abban, hogy a szellemi gyarapodás vezet a gazdasági fejlődéshez, s végső soron ez teszi Pécset a határokon átnyúló régió központjává. Pécs befogadó város, amely kinyújtja kezét minden ember felé, aki egy órát, egy napot, egy évet vagy egy életet tölt itt. Mi egy közösség vagyunk, gondoljunk bármit a világról, múltról, jelenről vagy jövőről, mert mi szeretjük Pécset.
Pécs a mi városunk!

Kelt Pécsett, 2011.április 25-én, húsvét hétfőjén.

Dr. Páva Zsolt, Pécs polgármestere

Pécs város dekrétumát húsvéthétfőn fogadta el a város közgyűlése. A húsvéti nyilatkozatot kifüggesztetik a pécsi városháza aulájában, egy-egy, városi pecséttel hitelesített példányát pedig a tervek szerint valamennyi pécsi lakosnak elküldik.

A nyilatkozat rögzíti, hogy Pécs a kultúra városa. Kétezer éves hagyományaival, világörökségi értékeivel, 644 éves egyetemével, gazdag természeti értékeivel, életerős és tettre kész polgáraival olyan életközösség, amelyben a fiatalok lehetőséget kapnak jövőjük megalapozására, a családok a biztonságuk megteremtésére, míg az idősek a tisztes, békés életre.

A dokumentumban olvasható az is, hogy Pécs olyan európai város, amely hagyományainál fogva embereket, kultúrákat, vallási örökségeket, nyelveket köt össze, s ahol minden ember személyében is értéket képvisel, minden ember barátokra, közösségre lelhet.

A nyilatkozat szövege szerint Pécs tiszteli és ápolja a magyar történelem és kultúra legszebb hagyományait, találkozási pontja Magyarország sokszínű kulturális törekvéseinek. Tizenöt alkotót név szerint is felsorol, akik Pécset kiemelkedővé tették a magyar városok sorában.

A dekrétum kitér arra, hogy Pécs barátságos város, amely tiszteli az ember szabadságához, boldogulásához, biztonságához fűződő jogát, tiszteli a véleményszabadságot és felelősséget érez minden pécsiért. Gondoskodik a rászorulókról, esélyt teremt a leszakadóknak.

A dokumentumban szerepel, hogy Pécs a tudomány, a szellem városa, amely otthont ad Magyarország első egyetemének, megbecsüli és támogatja a tudomány művelőit, emellett befogadó város, amely kinyújtja kezét minden ember felé, aki egy órát, egy napot, egy évet vagy egy életet tölt itt.

Páva Zsolt (Fidesz), a baranyai megyeszékhely polgármestere a nyilatkozat elfogadásának szükségességét korábban és a hétfői közgyűlésen is azzal indokolta, hogy több mint két évtized telt el a rendszerváltás óta, de a város mostanáig írott formában nem tudta megfogalmazni, hogy igazából kik is a pécsiek, mi az identitásuk, mik azok az értékek, amikre büszkék lehetnek.

Hozzátette: egy ilyen dokumentum erősíti a polgárok közösségét, városszeretetüket, ragaszkodásukat, ugyanakkor a kívülállók számára is egyértelmű képet ad a városról, polgárairól, a közös értékekről. A nyilatkozat elfogadásához jó apropót ad a megújulást jelképező tavasz, a húsvét, valamint Magyarország hétfőn aláírt új alaptörvénye is.

A nyilatkozatot a Fidesz-KDNP és az Összefogás Pécsért Egyesület képviselői támogatták, a Jobbik két városatyája nemmel szavazott, az MSZP és az LMP képviselői távol maradtak a közgyűléstől.

A jobbikos politikusok azért nem szavazták meg az előterjesztést, mert szerintük Pécsnek már van fundamentuma, amelyet a világörökség részévé nyilvánított ókeresztény sírkamrák, az ezeréves egyházmegye, az 1367-ben alapított egyetem, valamint e hármat összekacsoló gondolat, a kereszténység jelent.

Az MSZP és az LMP az MTI érdeklődésére azzal indokolta képviselői távolmaradását, hogy hiányolják a nyilatkozat előkészítését, az azzal kapcsolatos demokratikus párbeszédet. Nehezményezik, hogy a közgyűlésre olyan, a családi értékeket kiemelő ünnepen került sor, melyet a Fidesz-KDNP is fontosnak tart.

MTI - Fotó: Kálmándy Ferenc