Pécs, 2010: Cézanne, Matisse, Picasso

2009. október 25. vasárnap 17:51

Pécs, 2010: Cézanne, Matisse, Picasso
Elkészült a Baranya Megyei Önkormányzat fenntartásában működő Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága jövő évi programja, amely a 2010-es esztendő kiállításait, s a tárlatok húzóneveit részletezi. Pécsre jönnek többek között Vaszilij Kandinszkij, Paul Klee, Matisse, Bortnyik Sándor, Moholy-Nagy László, Picasso és Kokoschka művei.

A kulturális főváros már előzetesen tervezett programsorozatában is szerepelt a „Bauhaus", vagy a „Nyolcak" kiállítása, a részletes elképzelések azonban csak mostanra kristályosodtak ki. 

Mint arra már a megyei önkormányzat illetékes bizottsága is rábólintott, a megújuló Nagy Kiállítótér ad majd helyet a Magyarok a Bauhausban című kiállításnak - augusztus közepétől három hónapig-, majd ezt követően Berlinben költözik a tárlat, amely a pécsi, illetve más bauhäuslerek csoportos és egyéni működését, pályafutását, kapcsolatrendszerét feltárva ad képet az alkotókról.

A többi közt Breuer Marcell, Forbát Alfréd, Bortnyik Sándor, Moholy-Nagy László, Vaszilij Kandinszkij és Paul Klee műveit is láthatja a közönség. A kiállításhoz kapcsolódóan városnéző sétákat szerveznek, felújítják a Bauhaus Sárkányeregető-, illetve Lampion-ünnepét, de jelmezes bálra is sor kerül és Bauhaus színházi előadásokat is tervbe vettek. 

A másik jelentős kiállításnak a magyar avantgárd csoport, a „Nyolcakhoz" kapcsolódó tárlat ígérkezik. A kilencszázas évek első évtizedeiben működő - együtt mindössze három alkalommal kiállító - alkotóközösség tagjai között volt Czóbel Béla, Kernstok Károly és Tihanyi Lajos is. A pécsiek most a három tárlat anyagát együttesen kívánják bemutatni, kiegészítve korabeli dokumentumokkal, illetve a Nyolcak további alkotásaival, s Cézanne, Matisse, Picasso, illetve Kokoschka műveivel. 

Külön érdekességnek ígérkezik a Pécs-Fünfkirchen-Pečuh kiállítás, amely egyfajta "tér-idő-képet" kíván alkotni azokból a tárgyakból, fotókból, dokumentumokból, amelyek az elmúlt évszázadokban a városban élő különböző nyelvű és vallású közösségekhez köthetők.

B. M.