Patikamúzeum és közösségi helyszín

2011. február 15. kedd 18:59

Patikamúzeum és közösségi helyszín
Nem egészen egy éve zárt be a belváros szívében, az Apáca utca elején a város legrégebbi patikájaként számon tartott Szerecsen – vagy másik nevén Sipőcz – gyógyszertár. A város már jó ideje bérbe adta volna a műemléki ingatlant, ám nem akadt bérlő. Most úgy tűnik, eldőlt az épület sorsa: az elképzelések szerint patikamúzeumként és kulturális helyszínként működne tovább.

A patika 1897-ben nyitott meg jelenlegi helyén, a Slauch-ház földszintjén, nevét akkori tulajdonosa, Sipőcz István után kapta - elődjét azonban jóval korábban, 1697-ben alapították meg, mint a város legelső gyógyszertárát. Az épület ingóságai az önkormányzat, a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága, a Semmelweis Orvostudományi Múzeum, valamint - magánszemélyek mellett - a Kőszegi Patikamúzeum tulajdonába tartoznak.

A Holding - mint az épület kezelője - tavaly március elején vette vissza az ingatlant a korábbi üzemeltetőtől, miután az végelszámolás miatt befejezte a tevékenységét. A vagyonkezelő ezután árulni kezdte a helyiséget a gyógyszertári és a múzeumi funkció megtartása mellett, ám a havi nettó 240 ezres bérleti díj nem vonzotta az érdeklődőket.

Most azonban lehetőség nyílik a hasznosításra: a Sipőcz Ház-projekt elindításával egyfajta közösségi élettérként a kulturális turizmus szolgálatába állna. A városháza (pontosabban az Oktatási és Kulturális Referatúra) aktív szakmai közreműködésével az épületben tovább működtetnék a patikamúzeumot, de termék- és szolgáltatás-értékesítő, vendéglátó funkcióval is bővítenék a tevékenységi kört. Például egy kávé elfogyasztása mellett kézművesek és iparművészek termékei között válogathatnának a betérők.

Az egyebek mellett az iparkamarát és a Magyar Turizmus Zrt.-t is támogatói között tudó projekt megvalósulása esetén az üzemeltetést a Sipőcz Ház Nonprofit Kft. látná el, amelynek élére Éberling László, a Médiaház nemrég nyugdíjba vonult volt ügyvezetőjének a fia kerülhet.


H. L. B. - Fotó: Kováts Judit