Panaszkodnak az utasok, az elsőajtózás miatti több munkáért több pénzt akarnak a buszsofőrök

2012. november 12. hétfő 18:59

Panaszkodnak az utasok, az elsőajtózás miatti több munkáért több pénzt akarnak a buszsofőrök

Bőven okoz fennakadást a pécsi buszos közlekedésben a nemrég újra bevezetett elsőajtózás - legalábbis olvasónk panaszaiból ezt szűrhetjük le. A Tüke Busz Zrt.-nél működő szakszervezet vezetője azt mondja, a sofőrök egy része is hangot ad nemtetszésének, ám többségük „szó nélkül dolgozik". A pluszfeladatok mellé azonban nagyobb fizetést is szeretnének az érdekvédők.

Október közepétől - néhány kivételtől eltekintve - ismét csak az első ajtón lehet felszállni a pécsi buszokra. Az azóta eltelt időszakban számos olvasói panasz érkezett szerkesztőségünkhöz, melyek többsége arról szólt, a régi-új szabályok miatt egyre gyakrabban késnek a járművek, a buszok első felében pedig rendszeresen tumultus alakul ki. Az elsőajtózással nem csak az utasok, hanem a sofőrök egy része sem ért egyet.

- Valóban vannak olyanok, akik nem örülnek a rendszernek, ám a többség szó nélkül teszi a dolgát - reagált Hofekker Ferenc, a cégnél működő Független Demokratikus Szakszervezet elnöke. Hozzátette: a legnagyobb probléma, hogy az amúgy is stresszes munkát végző buszsofőrök újabb feladatot kaptak.

Bejött az elsőajtózás? A Tükénél még nem tudják

Egyelőre nincsenek adatai a Tüke Busz Zrt.-nek arról, hogy mennyivel növekedett - ha növekedett egyáltalán - a jegyeladásból származó bevétel az elsőajtózás bevezetése óta. Mint a cégnél mondták, háromhavonta vizsgálják a tendenciákat, így kérdésünkre is csak a negyedév letelte után tudnak pontos választ adni.

Mint felidézte, az évekkel ezelőtti elsőajtózási rendszer idején megduplázódott a jegy- és bérleteladás, így éves szinten most is több tízmilliós pluszbevételt érhet el a Tüke.

- Megértjük, hogy a dolgozók is a jegybevételekből kapják a fizetésüket, ám a későbbiekben mindenképpen szeretnénk valamilyen ellentételezést a megnövekedett feladatok miatt - fogalmazott Hofekker.

Jelenleg bruttó hatvan forint üti a buszsofőrök markát egy-egy eladott menetjegy után. Hogy a szakszervezetnél mekkora összeggel elégednének meg, az érdekvédelmi vezető egyelőre nem akarta számszerűsíteni.

Az olvasók panaszaira rátérve Hofekker Ferenc elismerte, hogy az elsőajtózás miatt valamelyest növekedhettek a késések, ám „legfeljebb mindössze néhány percről lehet szó egyes járatok esetében, bizonyos időszakokban". Azt mindenesetre leszögezte, a mostani rendszerrel maga sem ért egyet.

- Az elsőajtózás helyett nagyobb jogkört adnék az ellenőröknek és a bliccelésből származó kintlévőségeket is szigorúbban kellene behajtani, de az önkormányzatot is arra ösztönözném, hogy bérletpénz helyett magát a szelvényt adja a dolgozóknak, elkerülve a visszaéléseket - mondta.

Palotás P. - Fotó:Dittrich Éva