Nitrát az ivóvízben: az állatkert melletti figyelőkútnál határérték feletti koncentrációt mértek

2012. május 08. kedd 19:38

Nitrát az ivóvízben: az állatkert melletti figyelőkútnál határérték feletti koncentrációt mértek

A Pécsi Állatkert csak részben teljesítette a vízügyi hatóság előírásait, a mecseki vízbázis védelmében több millió forintos beruházásra lenne szükség. Az idő sürget, a karsztvíz nitrát tartalma ugyanis magasabb a megengedettnél, ez pedig komoly veszélyt jelent a kisgyerekekre. A város egy uniós pályázatban bízik, de ez még a kutya vacsorájánál is bizonytalanabb.

Az elmúlt években egymást követték az pécsi Zoo jövőjével kapcsolatos elképzelésekről szóló bejelentések. A hírek előbb arról szóltak, hogy az állatokat az Árpád-tetőre költöztetik, majd miután erről letett a pécsi közgyűlés, a Tüskésrétet szemelték ki. Nemrég azonban kiderült, egyáltalán nincs pénz a költözésre. A vadaspark tehát marad a jelenlegi helyén és továbbra is veszélyt jelent a mecseki ivóvízbázisra.

- A vízügyi felügyelőség a környezetvédelmi működési engedély érvényességi határidejét 2015. december 22-ig hosszabbította meg. Az ezt követő további üzemeltetés feltétele a környezetvédelmi működési engedélyben meghatározottak teljesítése, a szennyeződés lehetőségének teljes kizárása - tájékoztatta hírportálunkat Laki Zoltán, a Dél-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség igazgatója.

Mint megtudtuk, a Zoo a végső határidő lejárta előtt sem úszhatja meg az átalakításokat, ám az engedély feltételeként szabott munkálatok egy részét még nem végezték el. Ez pedig meg is látszik a víz állapotán.

- Az állatkert melletti figyelőkútban 2012. elején végzett vízvizsgálat szerint a karsztvíz nitrát tartalma meghaladja a határértéket - számolt be a legújabb eredményekről a hatóság vezetője.

A magas nitrát tartalom gyakran a nem megfelelően kezelt szennyvíz következménye, így tehát feltételezhető, hogy az állatkert jelentősen hozzájárul a határérték átlépéséhez. A magas koncentrációjú nitrát elsősorban a kisgyerekeket veszélyezteti, az ő szervezetükben ugyanis még nem alakult ki az az enzim, amely lebontaná a vegyületet. A picik bőre a nitrát következtében elkékül, légzésük megnehezedik és adott esetben fulladást is okozhat.

Szatyor Miklós, a Pécsi Állatkert Nonprofit Kft. ügyvezetője ugyanakkor munkatársunknak azt mondta, a Zoo szerinte nem szennyezi a vízbázist.

- Ugyanakkor valóban potenciális veszélyt jelentenek az állatok, ezért komoly beruházásra van szükség. Hogy ez mennyibe kerül és mikor indulhat a munka, egyelőre nem tudom megmondani - fogalmazott.

A városházán a tervezésig már eljutottak, a legutóbbi közgyűlésen ugyanis arról határoztak a képviselők, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumnál lobbiznak annak érdekében, hogy egy úgynevezett ökoturisztikai központ jöhessen létre az állatkert mostani helyén. A pénzt uniós pályázati forrásból szereznék meg, így tehát még közel sem biztos, hogy valóban Pécsre érkezik a fejlesztéshez szükséges 1,2 milliárd forint.

Addig is, a kismamáknak inkább palackos vizet tanácsos adni a kicsiknek.


Képünk a Pécsi Állatkertben készült. 

Palotás P.