Nem kémikus a közterület-felügyelő

2010. december 20. hétfő 18:57

Nem kémikus a közterület-felügyelő
Egy nemrég életbe lépett jogszabály értelmében akár százezer forintos bírság is kiszabható arra, aki nem környezetbarát anyaggal teszi csúszásmentessé a háza előtti járdát. A nagyobb pécsi áruházakban ugyan kapható olyan szer, amely nem károsítja a növényeket (és nem mellékesen a jeget is eltünteti), azonban ezek ára sokszorosa a hagyományos sóénak. A közterület-felügyelet lényegében tehetetlen, hiszen azt azért utólagmég ők sem tudják megállapítani, hogy milyen anyag marta fel a jeget...

A sózást tiltó rendelet betartatása a baranyai megyeszékhelyen a közterület-felügyelet feladata, a cég munkatársai azonban, mivel nem kémikusok, inkább arra figyelnek, hogy a lakók elvégezték-e a házuk előtti szakasz síkosságmentesítését.

- A felügyelet járőreinek nincs arra lehetőségük, hogy megvizsgálják, mivel szórták fel a járdát, nem hinném, hogy az a legfontosabb dolgunk, hogy a földön található anyagot elemezzük - mondta Schranz Richárd, a pécsi közterület-felügyelet vezetője.

A hagyományos konyhasó mellett persze vannak más "egyszerű" módszerek, amelyek használatával megszüntethető a jégpáncél: ilyen, régóta használt anyag például a homok, a faforgács vagy a hamu.

Utóbbi alkalmazását Kiss Ibolya, a PTE Természettudományi Karának oktatója azért nem tartja szerencsésnek, mert a fa égési végterméke erősen lúgos kémhatású, ami ugyancsak káros a növények számára.

A boltok mindenesetre felkészültek a környezettudatos vásárlók rohamára, a nagyobb üzletekben ugyanis kapható az ún. környezetbarát jégoldó - igaz, lényegesen drágábban, mint a hagyományos só.

- Mi kétfajta ilyen terméket árulunk. A drágábból - amely legnagyobb részt kálcium-kloridot tartalmaz - a tíz kilogrammos kiszerelés 3290, a huszonöt kilogrammos pedig 7490 forintba kerül. Az olcsóbb jégoldóból csak tíz kilogrammos csomagunk van, ezért 1690 forintot kérünk - tudtuk meg Szkibó Józseftől, a pécsi Praktiker áruház vezetőjétől, aki hozzátette: az olcsóbb termék jól fogy, a nyolcvan darabos készletükből már közel ötven csomagot eladtak.

A Baumax-ban csak egyfajta környezetbarát jégoldót árulnak, a tízkilós kiszerelés ára 1690 forint.

A növényeket nem károsító síkosságmentesítők tehát megtalálhatóak a boltok kínálatában, melyekből tavalyhoz képest többet értékesítettek - de a polcokon ugyanúgy ott sorakozik a nagy kiszerelésű hagyományos só is, amely iránt a szabályozás ellenére is megmaradt az élénk kereslet.


Lóczi Szidónia, a pécsi közutak síkosságmentesítését végző BIOKOM Kft. PR-menedzsere úgy tájékoztatta a Pécsi Újságot, hogy - bár az említett jogszabály erre nem kötelezi őket - a cég a belvárosban környezetbarát anyaggal, kálcium-klorid oldattal tisztítja az utakat. A többi szakaszon egyelőre marad a hagyományos só és a kőzúzalék keveréke, hiszen a sózás tilalma csak a terekre és a járdákra vonatkozik.

Képünkön: raklapokon a környezetbarát jégoldó.

Palotás P. - Fotó: Kováts Judit