Nem csak a hajléktalanokról szólt a határozat: újra kapható lesz este 10 után szesz a pécsi belvárosban

2012. november 18. vasárnap 18:09

Nem csak a hajléktalanokról szólt a határozat: újra kapható lesz este 10 után szesz a pécsi belvárosban

Az Alkotmánybíróság keddi határozata nemcsak a hajléktalanok közterületen való élésének tiltását találta alaptörvény-ellenesnek, hanem megsemmisítette azokat a törvényi rendelkezéseket is, amelyek rendeletalkotási felhatalmazást adtak az  önkormányzatoknak "pénzbírsággal sújtható tiltott közösségellenes magatartások meghatározására". Pécsett nyáron vezették be ezt az új helyi rendeletet, de úgy tűnik, további alkalmazására már nem lesz lehetősége az önkormányzatnak.

A pécsi rendeletgyűjtemény több mint harminc magatartásmóddal szemben lépett fel, többek között ez tiltotta meg a belvárosi kereskedőknek a szeszesitalok árusítását este tíz óra után, valamint - ugyancsak a központi városrészben - büntette a kéregetést (a néma koldulást is).

Mint azt dr. Lovász Istvántól, Pécs jegyzőjétől megtudtuk, nyár óta eddig összesen 120 esetben jártak el tiltott közösségellenes magatartás miatt. Az ügyek zömét, amely pontosan 92 esetet jelent, a vízszolgáltatás igénybevétével kapcsolatos szabálytalan magatartás miatt indították, a második legnagyobb csoportot, majdnem húsz ügyet pedig az utcai alkoholfogyasztás adta.

Bár a közösségellenes magatartásokat szankcionáló - az Ab által most hatályon kívül helyezett - pécsi rendeletek részletesen szabályozták az e tényállásokkal szemben való fellépést, a játszóterek rendeltetésszerű használatától kezdve az üzletek nyitva tartásának szabályozásán, valamint a köztéri dohányzáson át, egészen a szolgáltató vízmérőórához való hozzáféréséig, mégis összességében csökkenő tendenciát mutattak ezen ügyek, a korábbiakban a jegyző által alkalmazott, jóval nagyobb számú szabálysértési tényállások gyakorlati előfordulásához képest.

Az Ab határozata nyomán viszont ezek további alkalmazására a helyi rendelet hatályon kívül helyezését követően immár nem lesz lehetősége az önkormányzatnak, de hogy erre pontosan mikor kerül sor, azt Lovász István szerint egyelőre nem tudni.

Ugyanakkor e szabályozás kiesésével egy „jogi fekete lyuk" keletkezett, mondja a jegyző. Így tehát lesznek olyan speciálisan Pécset érintő tényállások is, amelyek megszűnnek, míg más cselekmények, mint például a csendháborítás a szabálysértési törvény hatálya alá fognak esni, csak az eljáró hatóság változik.

Az Ab szerint a törvény rendkívül széles jogkört biztosít az önkormányzatoknak a tiltott magatartások meghatározására, a jogalkotási hatáskörrel való visszaélés veszélyét növeli az is, hogy az önkormányzatoknak gazdasági érdekeltsége is van ebben a kérdésben, mert a beszedett bírságok a bevételeiket növelik.

(A bírságokból és különféle pótlékokból - mint arról korábban beszámoltunk - a 2013-as pécsi költségvetés 120 millió forintos bevétellel számolt.)

Lovász István az Ab vonatkozó döntésével kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a jogi
érvelés védhető. Ugyanakkor - jegyezte meg - az önkormányzatok korábban évekig tudtak alkotmányos aggályok nélkül szabálysértési hatóságként működni.

Képünk illusztráció.

Balikó Gergő