Négy éve áll a Széchenyi téri Régészeti Múzeum felújítása - kora őszre kiderül, lesz-e rá forrás
2013. április 12. péntek 10:55

A pécsi Régészeti Múzeum felújítását eredetileg az ún. Norvég Alapból tervezték finanszírozni. Akkor a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága 850 millió forintra számított a skandinávoktól, azonban az elkészült tervek kivitelezésére közel 2 milliárd forintra lett volna szükség, ugyanakkor a norvégok végül csak 540 milliót ajánlottak fel.
Mint Fabényi Júlia, a Janus Pannonius Múzeum (JPM) vezetője a Pécsi Újság.hu-nak elmondta, a megyei önkormányzat annak idején - a fentieken túl - azért is állt el a projekt megvalósításától, mert a felújításon túl, a múzeum (felső képünkön) fenntartása is rendkívül költséges lett volna.
Az épület jövőjével kapcsolatban az igazgatóasszony úgy fogalmazott, jelenleg is keresik azon forrásokat, amiből a felújítást finanszírozni tudnák. Többek között - tette hozzá - rendelkezésre áll egy országosan 800 milliárd forintos kormányzati forrás kifejezetten a múzeumi épületek helyreállítására. Fabényi Júlia bízik abban, hogy e keretből juthat a pécsi Régészeti Múzeum renoválására is.
Egy másik opciót jelenthet, hogy tovább vizsgálják a Norvég Finanszírozási Mechanizmus kínálta lehetőségeket is, amelyekkel kapcsolatban Fabényi elmondta, erre a célra jelen pillanatban nincsenek pályázható összegek.
A Baranya Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője szerint a felújítást 800 millió és egymilliárd forint közötti összegből kellene megoldani, így a renoválási terveknek is ezen összegekhez kell igazodniuk.
Ebből pénzből - derült ki az igazgatóasszony szavaiból - szinte teljes körű felújítást kellene véghez vinni: a nyílászárók és villanyvezetékek cseréje mellett új, korszerűbb fűtésrendszerre is szüksége lenne az épületnek, amely jelenleg csupaszon, azaz vakolat nélkül áll.
Az épület belső, udvari részének vakolatát (alsó képünkön) - mondta el Fabényi Júlia - nem a korábban tervezett felújítások miatt, hanem egy egészen a tavalyi évig érvényben lévő műemlékvédelmi szabályozás miatt távolították el a Régészeti Múzeumról. E szerint 2011-ig előírás volt, hogy ha egy műemlékvédelmet élvező épülethez hozzányúltak, akkor kötelező falkutatást kellett végezni az eredeti állapot vizsgálata érdekében.
A JPM vezetője kiemelte, korábban a városvezetés részéről volt szándék a vakolat helyreállítására, ezt azonban a múzeumi vezetőség arra hivatkozva utasította el, hogy ha esetlegesen a közeljövőben forrás érkezni az átfogóbb felújításokra, akkor ez az újonnan feltett vakolat nemcsak, hogy feleslegessé válna, de akadályozná is a munkálatokat.
Fabényi Júlia szerint legkésőbb hat hónapon belül, azaz kora őszre kiderül, hogy sikerül-e, illetve, ha igen, milyen forrásból pénzt szerezni a felújításra. A múzeum 130 ezer tételből álló, immáron több éve elcsomagolt gyűjteménye addig is marad a raktárakban.
Az igazgatónő szavaiból kiderült, az M6/M60-as autópálya építésekor számtalan „hihetetlenül szép" és eddig még be nem mutatott emlék került elő, amelyeket a megújuló Régészeti Múzeumban szeretnének majd bemutatni.
B. G.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Viharos széllel záporok érkezhetnek...
- Halálra gázoltak egy idős asszonyt...
- Zarándoknapon vett részt a Pécsi...
- Pécsi kórházban látták utoljára az...
- Pécsi patikában, dohányboltban...
- Vadkamera buktatott le egy szemétből...
- Buszbaleset szemtanúit keresik a...
- Ha húsz percnél többet késik a busz...
- Pécsett és Mohácson is gyújtanak...
- A hűvös május miatt elhúzódik az idei...