Nagy a baj: fizetésképtelenné válhat a Biokom és a Holding is
2011. május 11. szerda 17:00

Bár a tavalyi évet nyereséggel zárta a Biokom - és az idei esztendőre is 25 millió forintos plusszal számolnak - a cégnél koránt sem rózsás a helyzet. A Pénzügyi és Gazdasági Bizottság szerdai ülésén elhangzott: az önkormányzat ez évben már nagyjából 180 millió forinttal tartozik a Biokomnak a városüzemeltetési munkálatokkal kapcsolatosan, ha pedig továbbra sem fizetnek, júliusra fizetésképtelenné válik a cég. Kompenzációként a város egyik ingatlanát adja át a vállalatnak, ezzel segítve a hitelfelvételt. A pénzügyi problémák miatt a Pécs Holding léte is veszélybe került.
Nagy terhet rakott a Biokom Pécsi Környezetgazdálkodási Kft. vállára a pécsi önkormányzat, amikor arról döntött, hogy az idei esztendőtől a cég látja el a városüzemeltetési feladatokat - különösen úgy, hogy a munkákért még egy fillért sem kapott a cég.
Fazekas István, a Biokom Felügyelő Bizottságának (FEB) elnöke a pécsi önkormányzat Pénzügyi és Gazdasági Bizottságának szerdai ülésén arról beszélt, hiába végzik el a városüzemeltetéssel kapcsolatos teendőket, a számlákat nem fizeti ki az önkormányzat. A szakember számításai szerint, ha a Biokom nem jut hozzá jussához, nyár közepére fizetésképtelenné válik.
Mivel a Biokom hitelképes, Fazekas István azt javasolta, a város adja át egyik ingatlanát a vállalatnak, amely így könnyebben jut majd kölcsönhöz.
Mi legyen az Expo Centerrel?
A szerdai ülésen az Expo Center ügye is szóba került. A Pécs Holding, mint kiderült, 420 millió forintot bírósági letétbe helyezett, a Kipszer Zrt. - a rendezvényközpont egykori fővállalkozója - ugyanis ekkora összeget követel. Barna Béla szerint ezzel a lépéssel megakadályozták, hogy a tartozás nagysága - a késedelmi kamatok miatt - tovább növekedjen.
Tóth Bertalan (MSZP), a bizottság alelnöke ugyanakkor nem támogatta az elképzelést, szerinte ez a lépés valódi megoldás helyett csak időhúzást eredményezne. A szocialista politikus szerint a költségvetésben mihamarabb biztosítani kell a városüzemeltetéshez szükséges összeget.
A Pécs Holding a tavalyi esztendőben 1,2 milliárd forintból látta el a városüzemeltetési feladatokat, a városnak tehát nagyságrendileg hasonló összeget kell erre előteremtenie az idei esztendőben is.
A testület végül elfogadta a FEB elnökének javaslatát, így vizsgálni fogják, melyik ingatlan átadásával kompenzálhatja Pécs a tartozást, egyben a cég 2010. évi beszámolójára, valamint a 2011-re vonatkozó üzleti tervére is igent mondtak.
Súlyos pénzügyi gondokkal küzd a Pécs Holding Zrt. is, a vállalat működése szintén veszélybe került - erről már Barna Béla, a vállalat új vezérigazgatója beszélt a bizottság előtt. A cégvezető szerint a magas hitelteher (mintegy hatmilliárd forint), a tavalyi bevételek elmaradása és a kötelezettségek magas száma miatt került ebbe a helyzetbe a Holding.
Barna Béla elmondta: a Zsolnay-gyár menedzsmentjogait birtokló (és ezért még egy fillért sem fizető) SCD Group tevékenységéről folyamatosan tájékozódnak, bár szerinte attól nem kell tartani, hogy a városhoz - ha az SCD kivonulna - adott esetben rosszabb pénzügyi helyzetben kerül vissza a manufaktúra.
A Holding 2011-es pénzügyi helyzete nagyban függ attól, megkapja-e a Tettye Forrásháztól követelt 340 millió forintot. Barna Béla szerint a helyzet rendezése érdekében a városnak és a két cégnek együtt kell működnie.
Képünkön Barna Béla, a Pécs Holding Zrt. új vezérigazgatója a bizottsági ülésen.
Palotás P. - Fotó: Kováts Judit
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Viharos széllel, esővel érkezik a...
- Heves zivatarok veszélyére...
- Lángra kaptak egy fémhulladéktelepen...
- Aki szereti a sört, annak a Pécsi...
- Nem drónok miatt kaptak éles...
- A PTE klinikáján végeztek először...
- Egyre több az ügy, de állják a sarat...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...
- Pécsi áruházban is dedikált a magát...
- Fiatal rablók terrorizálták a...