Murál Morál Csoport: ahol a rajz a gyógyszer

2009. szeptember 09. szerda 17:43

Egyedülálló módszerrel segíti a család nélkül, gyermekotthonokban felnövő gyerekek társadalmi beilleszkedését egy pécsi szervezet: a Murál Morál Csoport a helyi halmozottan hátrányos helyzetű fiatalokat óriási falfestmények közös tervezésébe és megfestésébe vonta be - a közösségfejlesztő módszer hazájában, Nicaraguában már bevált - írja az Origo.

Huszonöt méter hosszú, nyolcvan négyzetméteres színes, monumentális falfestmény az esélyegyenlőségről - aligha akad olyan sétáló, aki a pécsi Béke parkban ne nézné meg a Murál Morál Csoport hatodik akciójának és a hátrányos helyzetű fiatalok közös munkájának eredményét. A parkban egyébként ez már a második szalagfestmény: tavaly egy szintén huszonöt méter hosszú festmény készítettek a gyerekek.

A mural painting, vagyis falfestés különböző változatai szinte egész Közép- és Dél-Amerikában jelen vannak, ám komplex közösségfejlesztő módszerként csupán Nicaraguában, Estelí városban alkalmazzák. A nicaraguai és európai művészek, tanárok 1989-ben kezdtek el falfestő műhelyeket szervezni több száz gyerek bevonásával. Mára kilenc műhely működik, amelyeket a fiatalok kreatív művészetét támogató, Funarte nevű szervezet fog össze.

A mural painting az utcai művészet egy fajtája, leginkább a graffitihez hasonló nagyméretű alkotás - ám nem fújják, hanem a három alapszínből, feketéből és fehérből, maguk keverte színekkel festik a házak falára. A falfestmények leginkább egy mesekönyv rajzaihoz hasonlítanak.

A teljes cikket elolvashatja itt: KLIKK!

Forrás: Origo