Mit tehetnénk az éjszakai utcai dorbézolás ellen? - A jegyző válaszol

2014. január 22. szerda 13:47

Mit tehetnénk az éjszakai utcai dorbézolás ellen? - A jegyző válaszol

Jó néhány lakót zavar Pécsett (is), hogy nem tud éjszaka nyugodtan aludni a lakóhelyének közelében található szórakozóhelyek környékét ellepő fiatalok ricsajozása miatt. A belvárosban több helyen probléma ez, sőt, van olyan egység, amely a lakókkal való huzakodást megunva kénytelen volt bezárni. Egy-két egység üzemeltetője próbál azonban megoldást találni a problémára. Lovász István jegyző szerint a rendszeresebb járőrözés és a szabálysértési eljárások növelése csökkenthetné az éjszakai dorbézolás okozta perpatvarok számát.

Korábban jó párszor kihívták már egy-egy szórakozóhely közelében lakók éjszaka a rendőrséget az italozó fiatalság hangoskodása miatt. A nem új keletű problémára eddig nem született hatékony megoldás, bár van olyan üzlettulajdonos, aki már az önkormányzatot is megkereste, hogy miképp tudná oldani a lakók és a szórakozó ifjúság közötti feszültséget.

(Ő előbb nyilatkozott munkatársunknak, majd később visszavonta szavait, nem engedve közölni történetét - a szerk.)

A legtöbb vendéglátóhely esetében az jelenti a legnagyobb gondot - természetesen amellett, hogy a lakók nem tudnak aludni -, hogy a zajongó fiatalok zöme egy másik helyről érkezve duhajkodik az egységek előtt, ráadásul a közelben található trafikok éjszaka is kiszolgálják őket alkohollal és üveges italokkal. Ám a fiatalok közterületen tartózkodnak, a vendéglátosok így nem szólíthatják fel őket távozásra.

Néhány lakó a Pécsi Újságnak elküldött olvasói levelében azt sérelmezi, hogy hiába hívják ki a rendőrséget, az utóbbi időben azok autóhiányra hivatkozva nem küldtek járőrt a szórakozóhelyek környékére. Egyikük úgy tudja, hogy nem is olyan régen több tucat készenléti rendőrt helyeztek Pécsre, "közülük lehetne néhányukat szolgálatba állítani" - javasolja. Egy másik lakó a közterület-felügyelőkre orrol, szerinte "délután négy óra után nem látni a környéken munkáját végző közterest".

Megkerestük Lovász Istvánt jegyzőt, hogy szerinte mi lehetne a megoldás ilyen esetekben.

- Az egyes vendéglátó üzletek lakosságot zavaró működésével szemben részint a jegyző, részint a szabálysértési hatóság jogosult fellépni. A nap bármely szakában végzett indokolatlan zajkeltő tevékenység ugyanis szabálysértésnek (csendháborítás) minősül, amiért az adott elkövető, azaz maga a vendég, vonható felelősségre - tájékoztatott Lovász.

A probléma lehetséges megoldása érdekében az egyik szórakozóhely tulajdonosa is tájékoztatásért fordult az önkormányzathoz. Ő ugyanazt a választ kapta a hatósági főosztálytól, mint lapunk a jegyzőtől.

- Megoldást jelenthet az intenzívebb rendőri vagy közterület-felügyelői jelenlét, szabálysértési eljárások lefolytatása, továbbá veszélyes mértékű zaj esetén korlátozás elrendelése. Ugyanakkor a hatóság az üzletek nyitva tartását - veszélyes mértékű zaj megállapítása esetén alkalmazható korlátozás kivételével - nem korlátozhatja, módosíthatja, a lakosság érdekeinek figyelembevételére ezen körben nincs mód. Nevezett korlátozás alkalmazására is csak a már megkezdett tevékenység után, azt folytató vendéglátóegység szabálytalan üzemeltetése körében van lehetőség - közölte a jegyző.

A hatóságoknak ellenben ideje lenne a sarkukra állniuk, hogy megfékezzék végre a hangoskodókat és szigorúbban ellenőrizzék a fiatalkorúakat - nemcsak a belvárosban, hanem a megyeszékhely egész területén. Jelzésértékű lehet az eddigi állapotokat illetően, hogy Tubák Zoltán személyében nemrég új vezetőt neveztek ki a pécsi közterület-felügyelet élére, akinek feladata az ilyen esetekben (is) érintett szervek - rendőrség, közterület-felügyelet, polgárőrség - szorosabb együttműködésének kialakítása lesz.

Képünk illusztráció.

H. L. B.