Mit rejt a Várostörténeti Múzeum padlása?

2011. február 16. szerda 10:01

EU-támogatásoknak köszönhetően újult meg a Várostörténeti Múzeum foglalkoztatótere és múzeumpedagógiai programkínálata. A "Padlás" új külsőt, bútorokat, korszerű technikai és demonstrációs eszközöket kapott. 2011-től elsősorban az általános és középiskolás korosztály iskolán kívüli tanulását segítő programok valósulnak meg, de a foglalkoztatótér az óvodás és a felnőtt korosztály számára is új lehetőségeket biztosít.

A Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága 1985-ben nyitotta meg a Várostörténeti Múzeumot a Felsőmalom utcában. Az idősebbek által csak "Derfli"-ként emlegetett épületkomplexumban valaha tímármanufaktúra, vendégfogadó, bálterem működött, keleti felén pedig Pécs legkorábban épült, ma is álló munkásbérháza helyezkedik el. A múzeum munkatársai a jövőben szeretnék bemutatni ennek az egydülálló műemlékegyüttesnek a múltját, Pécs és Baranya történetében betöltött szerepét.

Első állomásként a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program 37,5 millió forintos pályázati támogatásából egy korszerű foglalkoztatóteret hoztak létre, amelyben laptopok, interaktív tábla, földre teríthető társasjátékok és viseletmásolatok segítségével ismertetik meg az iskolásokat a Tettye-völgy manufaktúráinak világával, a tímármesterség technikai fogásaival, illetve a történelem során Pécsre települt különböző nemzetiségű és társadalmi státuszú városlakók mindennapjaival.

Az óvodásokat mesesarok és összerakható épületmakett várja. A terem filmvetítések és előadások megrendezésére is alkalmassá vált. A hallássérültek múzeumlátogatását indukciós hurok, és az egyik muzeológus személyében jelnyelvet ismerő kommunikációs segítő teszi könnyebbé.
Pedagógusok és egyetemisták közreműködésével dolgozták ki a múzeum 2011-től induló új programkínálatát, amelynek színvonalas megvalósítására a Társadalmi Megújulás Operatív Program pályázatán sikerült több, mint 16 millió forintos támogatást nyerniük. A különböző korosztályok (óvodástól a felnőttekig) számára tervezett múzeumi foglalkozások témái igen sokszínűek.

Az "Ismerjük meg a Derflit" című foglalkozás-sorozat a múzeumnak otthont adó épületegyüttes sokszínűségét mutatja be. A "Tímárinasok" című múzeumi napon a gyerekek egy napra tímárlegénnyé válnak és belekóstolhatnak a mesterség fortélyaiba

A középiskolásoknak szóló filmkubban olyan régi pécsi dokumentum- és játékfilmeket, reklámokat láthatnak a gyerekek, amelyekre már csak szüleik, nagyszüleik emlékezhetnek. Felidézik a 19. és 20. század fordulójának pécsi ünnepeit, hétköznapjait: a jeles emberek és események mellett helyet kapnak az életmód, a viselettörténet és a mindennapi élet velejárói és színterei.

A Janus Pannonius Gimnázium diákjai megismerkedhetnek jogelőd iskolájuk, a Jézus Társasági Pius Főgimnázium történetével, mindennapjaival. A "Páratlan élvezet járni a Mecseket" a hasonló című utazókiállítás segítségével kalauzolja el a gyerekeket a mecseki örökségvédelem egykori és mai eseményeibe.

A foglalkoztatótér átadására, az új múzeumi programok bemutatására február 22-én kerül sor a Várostörténeti Múzeumban.

Forrás: Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága