Mit akar az Occupy Pécs? Ökoanarchisták, feministák és baloldali szimpatizánsok akcióznak

2012. szeptember 12. szerda 12:28

Mit akar az Occupy Pécs? Ökoanarchisták, feministák és baloldali szimpatizánsok akcióznak

Egy évvel ezelőtt hallatott először magáról az Occupy Pécs ("foglald el Pécset") nevű mozgalom, amely az ACTA-egyezmény ellen az országban több helyen is meghirdetett tüntetés során szerveződött. Az önkéntes fiatalokból álló pécsi tömörülés a fennálló rendszerrel szemben fogalmazza meg kritikáit, legutóbb az országos tanévnyitó ünnepséggel párhuzamosan tartott demonstráción adtak hangot a közoktatás átalakításával kapcsolatos ellenérzéseiknek.

A néhány önkéntes által létrehozott Occupy Pécs mozgalom egyelőre nem ápol szorosabb viszonyt az ország több városában működő szervezettel, ám az elképzeléseik szerint ez a közeljövőben meg fog változni. A hat-nyolc állandó taggal tevékenykedő csoportban van, aki ökoanarchista-feministaként definiálja magát, mások szimplán a baloldali eszmevilággal szimpatizálnak. Muráth Péterrel és Sas Andreával beszélgettünk a mozgalom céljairól és a helyi problémák megoldásával kapcsolatos álláspontjukról.

- Az első helyi Stop ACTA! tüntetéskor jött létre a szervezet, az akkori tagokból ketten még most is azok. Én olyan anarchistának tartom magam, aki számára nem felelnek meg az ismert politikai rendszerek, az önszerveződő közösségek ugyanis jobbak, mint a hierarchikus, túlszervezett, jelenleg fennálló társadalmi közösségek, például a nemzetállam, a nemzetközi szövetségek, stb. Az Occupy-mozgalom célja, hogy vissza- és elfoglaljon olyan dolgokat, amelyeket elvettek tőlünk - mondja a civilben fordítói munkát végző Muráth Péter.

A szervezet „kemény" magjához tartozó fiatalember szerint előre leosztott kártyákkal éljük életünket, s „hagyján, hogy nem látjuk a paklit, amikor osztanak, de mintha cinkelve is lennének a lapok".

Az eddigi akcióik során mindenesetre megpróbáltak pozitív üzenetet is belecsempészni mondanivalójukba, a visszajelzések alapján sikeresen.

- Az ACTA esetében sikerült majdnem mindenki tetszését elnyerni, bár Pécsett nem lehet tömegeket tüntetésre vinni. A mostani ellen-tanévnyitónak is pozitív volt a visszhangja, noha tömeg itt sem hullámzott a Széchenyi téren. (Konkrétabban: egy-két ember volt csak kíváncsi a produkcióra - a szerk.)

Bár a társaság egyik párthoz sem tartozik, vannak olyan baloldali gondolatok, amelyeket pártol: - Magyarországon azonban a baloldal rákfenéje, hogy nincs tömegbázisa. Márpedig a baloldal nem elitista dolog - fogalmaz Muráth.

A hivatalosan, bejegyzett szervezetként tevékenykedni nem kívánó, a szó szoros értelmében „civil" mozgalom az ország többi részén működő Occupy-szervezetek képviselőivel leginkább az interneten tartja a kapcsolatot, bár a fővárosiakhoz személyes ismeretség is fűzi a pécsieket.

A mozgalom nem csupán globális problémákra koncentrál. A pécsi csoport tagjai között lelkes lokálpatrióták is találhatók.

- Vannak fontos helyi ügyek, amelyeket a szívünkön viselünk, például a Magasház sorsa vagy a Zsolnay Kulturális Negyed jövője. Én személy szerint a 25 emeletes épület lebontása ellen vagyok, s vannak is ötleteink a megtartása mellett - mondja Sas Andrea, aki emellett megemlíti a ZSKN-nel kapcsolatos anomáliákat is. Szerinte az eddig ingyenes és tömegeket megmozgató POSzT és Pécsi Napok programsorozat átköltöztetése a ZSKN-be elhibázott lépés. Most egy fallal körülvett és lezárt területen, "lényegében egy gettóban rendezik meg azokat, ott, ahol nem igazán van jelen a tömeg".

- Úgy látjuk, hogy nem lett a város szerve része a Negyed és ezt úgy próbálják orvosolni, hogy irdatlan pénzt ölnek bele. A probléma az, hogy az új fesztiválok létrehozása mellett nem tartják meg a régieket az eredeti formában. Takácsék nagyon komoly, urbanisztikailag megalapozott pályázatot írtak, például a közösségi terek fejlesztéséről. Itt nem fejlesztettek közösségi tereket már a megvalósítás során sem, hanem szétvertek a már meglévőket és olyan újakat hoztak létre, amelyeket a közösség nem lak be. Az EKF-projekt egyfajta szerves urbanisztikai fejlődéselméletet is felvonultatott, de helyette csak gigaberuházások valósultak meg - hangsúlyozzák kritikájukat a fiatalok.

Képünkön Sas Andrea és Muráth Péter, az Occupy Pécs mozgalom két tagja.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva