Milliárdos hiány a klinikáknál, pótköltségvetés kell az egyetemen

2009. augusztus 25. kedd 19:55

Milliárdos hiány a klinikáknál, pótköltségvetés kell az egyetemen
Mint márciusban a Pécsi Újság.hu elsőként beszámolt róla, egymilliárdnyi fenntartói támogatást tartott vissza az oktatási tárca a Pécsi Tudományegyetemtől. Bár a megállapított járandóság jegelt részével is számoltak ugyan az intézménynél a költségvetés tervezésekor, de előre borítékolható volt: a zárolás egyenlő lesz az elvonással. Közben az egészségügyi támogatások megnyirbálása miatt az is bizonyossá vált: ősszel pótköltségvetést kell készíteni az universitasnal.

A közel ötvenmilliárdból gazdálkodó pécsi egyetem gazdasági főigazgatója, Imhof Gábor (képünkön) tavasszal még reménykedett benne, hogy a határozatlan ideig zárolt milliárdot az év folyamán átutalják a PTE-nek, ma azonban már úgy fogalmazott munkatársunk kérdésére: "nem hivatalos úton azt a jelzést kaptuk a minisztériumtól, hogy a várt 1,1 milliárdos tétellel nemigen kalkulálhatunk".

Imhof azt firtató kérdésünkre, hogy milyen intézkedéseket feltételez a fenti tény a köztudottan feszesre szabott költségvetéssel dolgozó egyetemnél, azt mondta: a büdzsé tervezésekor természetesen számoltak e tétellel, de a támogatás elmaradása miatt nagy változásra mégsem kell számítani.

A tavalyi év végére a 2007-es állapotokhoz képest több mint egymilliárddal sikerült csökkenteniük az universitas adósságállományát, a zárolt fenntartói hozzájárulás e munkájukat tette gyakorlatilag semmissé.

"Kottára ott leszünk, ahol tavaly decemberben voltunk az adósságállományunk tekintetében, azaz megtorpantunk azon az úton, amin elindultunk" - summázza az állapotokat a gazdasági főigazgató, aki szerint saját rendszerükön bajosan lehet további költségeket megtakarítani.

Sokkal súlyosabb problémát okoz ugyanakkor a PTE pénzügyeit illetően az, hogy az egészségügyi szféra állami finanszírozásának megváltozása miatt havi százmillióval kevesebb jut a klinikumnak, emiatt pedig az egyetemnek pótköltségvetést kell készítenie.

A gyógyító tevékenységek esetében szó sem lehet a nadrágszíj összehúzásáról Imhof szerint, így a büdzsé újratervezése elkerülhetetlen. Év végére 1,2-1,3 milliárddal kevesebb folyik be az államtól a klinikákhoz, ezt az összeget pedig az egyetemnek kell valahogyan előteremtenie. "A finanszírozás általános nehézségei miatt a kisebb kórházak válogatás nélkül küldik hozzánk a betegeket. Az utóbbi időben kevesebb működésre fordítható pénz és lényegesen több munka jellemző a klinikára" - mondja a főigazgató.

Szinte teljesen elfogyott az egyetem mozgástere a mostani hitvány állami finanszírozás mellett, így jelentős színvonalromlás nélkül jelenlegi formájában nem lesznek képesek működtetni a klinikumot.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva