Milliárdokkal lógunk a városnak
2010. február 21. vasárnap 18:47

Szigorú feladat-finanszírozás, felülvizsgált kollektív szerződések, az automatikus béren kívüli juttatások megvonása. Néhány elem a városi önkormányzat ez évi költségvetési politikájából. A feszes, takarékoskodásra építő büdzsé kiváltó oka az a 3,7 milliárd forintos hiány, ami a tervezett bevételek és a várható kiadások között feszül. Ez a hiány az ÁFA-emelkedés mellett a tavalyi évről áthozottakból és a jelentősen lecsökkentett állami normatívából áll össze, és bár az önkormányzat lehívható hitelkeretéből várhatóan finanszírozni tudja, a város mozgásterét mégis jelentősen leszűkíti.
- Sokat enyhülhetne a költségvetési szigor, ha a város be tudná hajtani azt a mintegy 2,5 milliárd forint kintlévőségét, ami jogosan jár az önkormányzatnak - mondta el Szebellédi István igazságügyi könyvszakértő, az önkormányzati büdzsé összeállításában segédkező tanácsadó. - Ha ennek a tételnek egy részét bevételként tudná realizálni az önkormányzat, akkor az stabilabbá tehetné a helyhatóság működését.
- Mintegy harmadával emelkedett az előző évekhez képest a lejárt esedékességű, de be nem fizetett helyi adók összege, ami így 2010 elején mintegy 1 milliárd 120 millió forintot tett ki - mondta el a Pécsi Újságnak Milter Anna, az önkormányzat adóirodájának vezetője. - A kintlévőség részben iparűzési adóból, részben építmény- és gépjárműadóból származik. Ezek befizetésével nemcsak a vállalkozások, hanem a magánszemélyek is egyre többet késnek.
Bonyolítja a helyzetet, hogy számos olyan közigazgatási és gazdasági szervezet van, amelyek az általuk be nem hajtható tartozás beszedését az önkormányzati adóirodára bízzák: az adók módjára kimutatott tartozások között például a ki nem fizetett rendőrségi bírságok, földhivatali, kincstári illetékek, vagy rendezetlen közüzemi számlák is szerepelnek.
Részben ez utóbbiak alkotják az önkormányzati kintlévőség másik nagy halmazát. Az önkormányzati bérlakásokban élők elmaradt lakbére, illetve a ki nem fizetett közüzemi számláik után vállalt helyhatósági garancia is része a sok be nem hajtott tartozásnak.
- Ebben a körben még nincs benne az az összeg, amivel az önkormányzati tulajdonú cégeknek tartoznak az ügyfelek - egészítette ki Decsi János, a polgármesteri hivatal közgazdasági főosztályvezetője. - A Pétáv, a Vízmű, vagy a BIOKOM felé fennálló tartozások együttes összege is megközelíti az egymilliárd forintot, ami szintén az önkormányzat bevételeit csökkenti.
A tartozások behajtása ugyanakkor nem könnyű feladat, hiszen például a bérlakásokban lakók olyan anyagi körülmények között élnek, ami sokszor a végrehajtást is lehetetlenné teszi. Szakmai körökben egyöntetű vélemény: mindent meg kell tenni a kintlévőségek összegének csökkentésére, de a legoptimistább várakozások szerint is örülni kell, ha a 2,5 milliárdos össztartozás felét sikerül záros határidőn belül behajtani.
Képünk illusztráció.
Marton Ferenc - Fotó: Kováts Judit
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Vizesárokba zuhant egy személyautó...
- Fotelból szállt fel a füst a Füst ucában
- Újabb baranyai drogdílert kaptak el a...
- Igen hűvös éj után napsütéses napunk...
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Mától a háztartási cikkekre is...
- Drogot találtak a rendőrök egy...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Vadászgépek hasítanak Baranya egén a...