Mészáros György szerint kínai tőke is bevonható lesz a pécsi innovációs folyamatokba

2012. augusztus 17. péntek 21:16

Mészáros György szerint kínai tőke is bevonható lesz a pécsi innovációs folyamatokba

Pécsre látogatott a Nemzeti Innovációs Hivatal elnöke, dr. Mészáros György, felkereste a Regionális Innovációs Ügynökség vezetőit, és tájékozódott a helyi fejlesztési lehetőségekről is. A folyamatban levő projektek felelőseivel személyesen találkozott egy kerekasztal beszélgetés során. Dr. Mészáros Györggyel készült interjúnk kapcsán Kocsis Tamást is megszólaltattuk a DDRIÜ részéről.

- Mi volt a fő célja a pécsi látogatásnak?
- Az innováció menedzselése egy szakma, amiben a németek, az északi nemzetek éppúgy, mint az ázsiai országok, illetve Izrael is sikereket értek el, mert már megtanulták, hogy miként kell kezelni ennek a szakmának a folyamatait. Ebben próbálunk segíteni azzal, hogy a jó projekteket megtaláljuk, de ehhez a regionális szereplők együttműködésére is szükség van. Amennyiben létrejön egy sikeres együttműködés, akkor az katalizátorként működik, és ösztönzi mindazokat akiknek saját ötletei vannak.

- Mely projekteket emelné ki a ma bemutatottak közül?
- Kiváló projekteket, illetve prototípusokat ismerhettem meg: nagyon ígéretesnek tűnik a hidrogén alapú üzemanyag cellák széles körű alkalmazhatósága, például hajók környezetkímélő meghajtására. A német prémium autógyártók is kísérleteznek már hasonló technológiákkal. Az élelmiszerbiztonság egyre fontosabb, itt a növényfeldolgozással kapcsolatban találkoztam világújdonságnak tűnő regionális ötletekkel, illetve már kész eljárásokkal. Ezek terjesztésében, a szakmai közönséggel való megismertetésében vállalunk nagy szerepet. A biomedicinális iparág Magyarországon mindig is húzóágazat volt, ennek néhány nagyon szép példáját láttam Pécsett. Ezen kívül a mezőgazdasági gépgyártás környezetvédelmi, illetve energiahatékonysági szempontú megvalósítását felvázoló projektek is nagyon előremutatóak. Kiélezett a verseny az EU tagországai között a kutatásra és fejlesztésre felhasználható erőforrásokért, de a magyar találékonyság méltán világhírű.

- A Nemzeti Innovációs Hivatal „Irány Kelet" elnevezésű programsorozata kapcsán elképzelhetőnek tartja, hogy a régió cégeinek fejlesztő tevékenységébe kínai tőke is bevonható?
- Evidens módon, bevonhatónak kellene lennie. A kínai partnerek üzletemberek, és értelemszerűen hasznot kívánnak realizálni. Hazánknak két nagy előnye van: először is az Európai Unió tagállama, így a nálunk előállított termékek uniós árucikknek minősülnek, másrészt a magyarok nagyon innovatívak és szorgalmasak, az ebben rejlő lehetőségeket pedig érdemes kiaknázni. Meg kell találni a két fél érdekeinek az eredőjét. A jónak ígérkező pécsi projekteket idén szeptemberben magammal viszem Kínába, illetve ezek szerepelnek majd egy innovációs kiadványban is, amely a „Magyarországi lehetőségek gyűjteménye" címet viseli.

-Milyen módon támogatja a Nemzeti Innovációs Hivatal a Science Building kutatási és fejlesztési tevékenységét?
- A Science Building a régió meghatározó kutatási, fejlesztési és innovációs szereplőjévé válhat, így erősítve a Dél-Dunántúl innovációs és tőkevonzó képességét, reményeink szerint a regionális innovációs ügynökséggel szoros szakmai együttműködésben.

Pécsi részről a Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. (DDRIÜ) ügyvezetőjét, Kocsis Tamást kérdeztük aktuális stratégiáikról.

A Regionális Innovációs Stratégiakerettel kapcsolatban az ügyvezető elmondta, hogy a stratégia egy fél éves összefogás eredménye, amelyhez egy akcióterv is készült. Ebben a tervben figyelembe vették azokat a regionális adottságokat, amelyekre fejlesztési stratégia építhető. Fontos szerepet tulajdonított a következőknek: egészségipar, környezetipar (energetika), élelmiszeripar és informatika (ITK). Új kitörési pontként említette a gépipart, amely a kapcsolódó oktatási háttér fejlesztésével új beruházásokat és munkahelyeket is eredményezhet.

Hozzátette, hogy jelenleg több határmenti együttműködési program is zajlik, ezek egyikében, az InnoInvest-ben a DDRIÜ vezető partnerként tevékenykedik, ennek célja horvát partnerekkel közös innovációs fejlődési akcióterv megfogalmazása. Ezen programokkal kapcsolatban Kocsis Tamás kiemelte, hogy kiterjedt partnerségekről van szó, ahol az eddig kialakult jó kapcsolatokat is fel lehet majd használni.

H. T.