Meghaladni a hagyományos emlékmű-művészetet

2010. szeptember 10. péntek 16:25

A Dél-Dunántúli Építész Kamara által meghirdetett „Victor Vasarely Nemzetközi Művészeti Pályázat a Köztéri Művészetért" és a „Breuer Pécsett / oda-vissza" pályázatok legjobb pályaműveiből augusztus 18-án kiállítás nyílt a Csontváry Múzeum földszintjén. Az ünnepélyes díjátadás szeptember 11-én 16 órakor lesz ugyanott.

A XX. század két kiemelkedő jelentőségű pécsi származású művészét megidéző pályázatok közös pontja a köztéri művészet nem konvencionális megközelítése. A Breuer Marcellről elnevezett pályázat a Bauhaus pécsi származású mesterének állít emléket, a Victor Vasarely nevét viselő pályázat pedig az innovatív kortárs művészi kifejezésmód megjelenítésére tesz kísérletet Pécs közterein.

Breuer Marcell az egyik legismertebb pécsi a világban - Victor Vasarely vetekszik vele. Breuer 1902-ben született és jó indítást kapott szülővárosában, melyet 18 évesen hagyott el. Dessauban lett világhírű tárgytervező a csővázas bútorok feltalálásával, és az USA-ban írta be magát az építészettörténetbe. Magyarországon nincs épülete, Pécsett nincs emléke. Jelentőségét is csak kevesen ismerik.

A Breuer Marcell Pécsett/Oda-vissza című pályázat célkitűzése a hagyományos emlékműművészet meghaladása. A hat képzőművész meghívásával zajló pályázat végeredményeként a konferencia és koncertközpont előtt kialakítandó Breuer Marcell sétányon állhat majd emlékmű. A Victor Vasarely Nemzetközi Pályázat révén a Király utca vége, illetve az Uránváros főtere gazdagodhat új műalkotással.

A kiállítás záróeseményén kiderül, hogy mely művek valósulhatnak meg és csattanós választ kaphat a látogató arra a kérdésre, hogy milyen ma egy korszerű emlékmű.

A pályázatból készült kiállítás szeptember 12-éig megtekinthető. A pályázatok lebonyolítása az ÉPÍTÉSZET és KONTEXTUS programsorozat keretében történt meg.

Forrás: Pécs2010 Sajtóiroda