Még egy utolsó hitel, aztán...
2009. március 22. vasárnap 19:45
Pedig lenne helye az optimista forgatókönyv szerint nyárig közbeszerzésen kiválasztandó banktól remélt összegnek: a megkezdett játszótér-programot folytatnák, az egyik életveszélyesnek minősített iskolát hoznák rendbe, Tüskésréten sajátítanának ki telkeket a majdani szabadidőpark melletti tó kialakításához, villamos hálózatokat korszerűsítenének belőle, s egyik-másik intézményt akadálymentesítenék.
Mind-mind olyan kötelezettség, amelyre a város korábban már hivatalos formában, avagy hallgatólagosan, de garanciát vállalt.
A városvezetés abban reménykedik, hogy a majdani hitelező nem lesz olyan keményszívű egy 160 ezres város önkormányzatával szemben, mint egy mezei nagyvállalattal. Míg utóbbi esetében előre nem kalkulálhatóak a bevételek, így a törlesztés sem garantálható, egy város költségvetése megalkotásának kezdetén el kell különítenie az adósságrendezési kötelezettségeire vonatkozó pénzeket, csak ezután kezdenek hozzá a tervezéshez.
Ez Pécs esetében évente milliárdos terhet jelent ma is, s a helyzet - ahogy mondani szokás - később sem lesz rózsás. A jelenlegi hiteleket ugyanis 2033-ig kell törleszteni, évente változó mértékű tételekben: 1-2 milliárd forint közötti az évi tőketörlesztés.
Ilyetén tehát nem csak erre az évre jutott zsákutcába a város, de pénzügyi mozgásterét a következő - legalább - két évtizedre is durván bekorlátozták a jelenleg hatalmon lévők. Az utóbbi pár évben, mint ismert, megtöbbszöröződött a hitelállomány, amely ma már átlépi a harminc milliárdot - azaz nagyjából akkora, mint egy EKF-beruházások nélküli átlagos pécsi büdzsé.
Utánajártunk, mit tudna tenni a város, ha idén sürgősen plusz forrásra lenne szükség, annak fényében, hogy hitelt már nem vehet fel?
Nos, ebben az évben legfeljebb a maradék, a korábbi hitelek miatt jelzáloggal már beterhelt ingatlanjait értékesítheti (itt viszont adódik a kérdés, hogy a mai válságos időkben kinek...?), esetleg üzleteket köthet saját vagyonkezelő cégével (a holding ugyanakkor hasonlóan, a fizetésképtelenség határán lavírozik). Amiben bízhatunk még az az állami segítségnyújtás, amelyet viszont az IMS-iskolák kapcsán mutatott kormányzati "áldozatkészség" miatt lehet valószínűtlennek tartani.
Képünkön: az utóbbi években a közgyűlés többségét adó szocialista frakció néhány tagja. A város jelenlegi nagyságrendű eladósodottságát az elmúlt években hozott döntések okozták.
Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Orbán Viktor: meg fogjuk akadályozni...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Applikációval, egyszerűen intézhetik...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Idén is kinyitják Baranyában a...
- Baranya legsportszerűbb csapatait...
- Ezer új autóbusszal bővítik a Volán...