Mecsek: most nem kifizetődő az uránbányászat

2011. április 18. hétfő 19:01

Mecsek: most nem kifizetődő az uránbányászat

Az urán mellett már a szénvagyon feltárására irányuló kutatásokba is kezdett a Mecsekben a WildHorse a közelmúltban. Frajna Zsuzsa, az ausztrál cég egyik magyar leányvállalata, a WildHorse UCG Hungary Kft. kommunikációs vezetője hétfőn az MTI-nek elmondta, hogy alvállalkozóik az engedélyek birtokában geofizikai méréseket, később pedig kutatófúrásokat végeznek a Mecseknádasd környéki feketekőszén-vagyon vizsgálatára.

A projektre félmilliárd forintot költenek. Megjegyezte, a szakemberek már az 1970-es években tudtak arról, hogy a föld jelentős szénkészletet rejt a település közelében, a WildHorse ennek pontos nagyságára, mélységére, és az elhelyezkedésére kíváncsi. Frajna Zsuzsa hangsúlyozta: amíg pontos adataik nincsenek, korai lenne bármiféle bányanyitásról beszélni. Ha viszont a szén gazdaságosan kitermelhető, a munkát a társaság szeretné végezni modern, a lehető legkisebb környezeti terhelést jelentő eljárások, technológiák alkalmazásával.

A társaságnak a mecseki uránvagyonnal kapcsolatban korábban megkezdett kutatásairól közölte, hogy folyik az eredmények összegzése. Szeptemberre készül el az a megvalósíthatósági tanulmány, melyből kiderül, érdemes-e újra uránt bányászni a Mecsekben. A bányanyitás legfontosabb szempontja az urán világpiaci árának alakulása. Ennek alapján egy ilyen beruházás jelenleg nem lenne kifizetődő.

A Mecsekben 1753-tól a kétezres évek elejéig folyt szén-, az 1950-es évek végétől 1997-ig uránbányászat. Ez alatt volt időszak, amikor a szénbányákban 11 ezer, az uránbányában 8 ezer ember dolgozott. A közelmúltban tervek készültek arról, hogy a külszíni fejtés Pécs-Vasason és Nagymányok közelében újraindulhat, valamint felvetődött az uránbányászat újrakezdése is. Pécs-Vasason a Pannonpower Holding Zrt. tervezi idén a bányatelek újranyitását és 3 millió tonna szén kitermelését, Nagymányok térségében pedig a pécsi Calamites Kft. kezdene külszíni fejtésbe, hogy évi 100 ezer tonna szenet termeljen ki a 42 hektáron, 2-100 méteres mélységben található 2,3 millió tonnás szénvagyonból.

Az elképzeléseket a szén világpiaci árának elmúlt években tapasztalt növekedése alapozza meg. Az uránbányászat is a nyersanyag világpiaci árának emelkedésének köszönhetően került előtérbe Pécs környékén. A WildHorse 2005 októberében alakult másik leányvállalata, a WildHorse Energy Hungary Kft. 2006-ban a Délkelet-Dunántúl, a Mecsek, valamint környezetének összesen hét területére kért és kapott uránérc-kutatási jogot a Pécsi Bányakapitányságtól.

A mecseki uránvagyon nagyságának, elhelyezkedésének megállapítására, minőségének vizsgálatára szolgáló kutató- és igazolófúrásokra mintegy félmilliárd forintot költöttek. A cég a korábbi tájékoztatása szerint több milliárd forintos beruházással nyitná meg bányáját, s modern technológiával 20 éven át évi 1,2 millió tonna uránércet hozna a felszínre. Ezzel közvetlenül 500, közvetve további ezer ember foglalkoztatását tenné lehetővé.

(mti)