Leválnának, keveslik a támogatást

2008. február 07. csütörtök 23:45

Leválnának, keveslik a támogatást
Pécs három peremkerülete is azt fontolgatja, hogy elválik a várostól, mondván az elmúlt évtizedekben a megyeszékhely elhanyagolta az itt élőket - a szakítás viszont hosszadalmas jogi procedúrával jár.

Vasas, Hird és Somogy lakói Pécstől különálló új községet alakítanának: a helyiek azzal indokolják kezdeményezésüket, hogy az érintett településrészeken - a bányabezárások óta - a város gyakorlatilag elfelejtette a peremkerületeket.

Pedig a megyeszékhely lakosságának mintegy öt százaléka, hétezer lakos él itt.

Huba Csaba (képünkön), az érintett terület egyéni képviselője óvatosan fogalmaz. Mint mondja, egyelőre nagyon az elején tartanak a folyamatnak, de már készülnek a számítások,  hogy a maradással vagy a szakítással járnak-e majd jobban. A képviselő ezért sem  szeretne állást foglalni a kérdésben - elsősorban a választók akaratát képviseli.

Az önkormányzat tagja szerint a helyi civil szervezetek azért gondolkodnak az elszakadásban, mert az az ISPA-programon kívül az elmúlt évtizedekben gyakorlatilag semmilyen fejlesztés nem történt. A beruházások teljesen elkerülték a keleti városrészeket.

- Annak idején, a bánya működésekor még úgy ahogy csordogáltak pénzek ide is, de az ipar megszűnésével a korábbi szűkös források is elapadtak - mondja.

Huba szerint ráadásul a külső kerületek a kulturális főváros projektből sem részesednek: a döntéshozók sem programokat, sem fejlesztéseket nem terveztek ezekre a városrészekre. 

A helyiek úgy látják, rendkívül rossz állapotban vannak a járdák, az utak, a csapadékvíz-elvezető rendszerek, de botrányos körülmények között élnek a somogyi bányatelep lakói is.

„Túlzás lenne azt várni, hogy a város negyvenmilliárdos költségvetéséből a lakosságszám arányában részesüljenek a peremkerületek, de a helyi részönkormányzatok egymillió forint körüli büdzséje semmire sem elegendő" - nyomatékosít Huba Csaba.

A szakítás persze nem egyszerű folyamat. 

A regionális közigazgatási hivatal tájékoztatása szerint az ügyben nemcsak helyi népszavazást kell kiírni, de egy bizottságnak a településegyesítés megszüntetésének indokairól is írásos anyagot kell készítenie. Ebben szerepelnie kell az új község területére, a névére és a vagyoni jogok, valamint kötelezettségek megosztására vonatkozó javaslatnak is.

A kezdeményezés után a város képviselő-testületének állásfoglalása következik, melyet aztán lakossági fórumokon ismertetnek. Ha az ezt követően a referendum érvényes és eredményes lesz, a leválási szándékot még az illetékes miniszternek is jóvá kell hagynia.

Az új falunak természetesen el kellene látnia az önkormányzatok szokásos kötelező feladatait is (például az egészségügyi-, a szociális ellátást, valamint az oktatást is biztosítania kell), mindezt azonban megteheti más településekkel közösen, társulási formában is.

Kép és szöveg: B. M.