Legyőzték a nyári aszályt a halastavak

2017. szeptember 26. kedd 13:30

Legyőzték a nyári aszályt a halastavak

Baranya megye dombvidéki, igen sűrű kisvízfolyás hálózatán mintegy 200 halastó egység található. A rendelkezésre álló vízkészletek végesek, különösen a nyári forró, hosszan tartó aszályos időszakban jelentkezhetnek a frissítővíz hiányából, a vízszintcsökkenéssel bekövetkező vízminőségi problémák. 

A tavak hőmérséklete ilyenkor nagymértékben megemelkedik, egyes tavaknál a megyében már júniusban meghaladta a vízhőmérséklet a 28 0C-t. A felmelegedő víz kevesebb oxigént köt meg, a frissítő vízzel gyengén ellátott, oxigénhiányos tavakban helyenként már június második felében „halpipálást" tapasztaltak. A túlburjánzó vegetáció, az algásodás, a felszaporodott fenékiszap a helyzetet súlyosbító tényezők.

Az időjárás előrejelzések alapján június végén a kánikulai idő folytatódására, visszatérésére lehetett számítani, ezért a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság halpusztulások megelőzése érdekében körlevélben hívta fel a halgazdálkodók figyelmét a vízminőségi probléma észlelésének, megelőzésének néhány sarkalatos kérdésére, illetve a lehetséges intézkedésekre, azok kiválasztására.

A katasztrófavédelmi szervek feladatkörüknek és felajánlásuknak megfelelően igény szerinti felvilágosítás nyújtásával, közvetlen kapcsolattartással, a rendelkezésükre álló hatósági eszközökkel együttműködtek az érintett üzemeltetőkkel és a társhatóságokkal a veszélyhelyzetek megelőzése során.

A sikeres megelőzésre fordított munkának is köszönhetően Baranya megye halasított vizei a rendkívüli, vízszegény időszakokat számottevő halpusztulás nélkül vészelték át.

A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság emellett szisztematikusan végzi illetékességi területén a halastavak helyszíni ellenőrzését, különös figyelemmel a gáttestek állapotára, a vízszinttartásra, a kötelező üzemnapló vezetésére. A helyszíni ellenőrzések eddigi tapasztalatai kedvezőek, a hatósági felügyelet és tájékoztatás segíti és jogkövető magatartásra sarkallja az üzemeltetőket. A jogszerű és szakszerű üzemeltetéssel pedig megelőzhetők a tavak és a befogadók vízminőségét befolyásoló rendkívüli helyzetek, valamint a vizek esetleges kártételei a környező ingatlanokban.

Forrás: Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság - Fotó: Pixabay