Koncertterem: mennyit ad az állam?

2009. július 08. szerda 19:12

Koncertterem: mennyit ad az állam?
A kulturális miniszter azt mondta Pécsett a minap, hogy a 2010 második felében átadni tervezett Pécsi Koncert- és Konferenciaközpont (PKK) nemzeti kulturális intézményként működik majd. Bár a konkrétumokkal adós maradt, így nem tudjuk, mennyit vállalna magára az állam az üzemeltetésből, egy azonban biztos: a létesítmény fenntartása évi közel kétszázmilliós plusz kiadást jelentene Pécsnek.

A bejelentés a létesítmény működtetése szempontjából kulcsfontosságú, hiszen korábban mind a politikusok, mind a szakma éppen a fenntarthatóság kérdését feszegette a leginkább. Kétségek merültek fel ugyanis, hogy a város képes lesz-e a konferenciaterembe pumpálni évi százmilliókat annak tudatában, hogy például a nagyjából hasonló funkciókra tervezett Expo Center üzemeltetésére is képtelen volt.

Világörökségi segítség?

Jövő évtől világörökségi törvény léphet életbe hazánkban, amely után állami normatíva és adókedvezmények formájában egészítenék ki a helyi ráfordításokat, s lehetővé tennék hazai és uniós pályázati lehetőségeket igénybe vételét is. A világörökségi helyszínek üzemeltetésére Pécsnek jelenleg minden évben 50 millió forintot kell költenie saját költségvetéséből, mondja Bozóky Anita, a kezelő igazgatója, aki bízik benne: a világörökségi helyszínek bemutathatóságához az állam is hozzátesz majd, ez ugyanis a további fejlesztéseket alapozhatná meg.

Többek között e kérdések miatt is rendelték meg anno az EKF-es kulcsberuházások fenntarthatóságát is vizsgáló, összesen 300 millió forintos megvalósíthatósági tanulmányt.

A koncertteremről készült ötszáz oldalas dokumentum szerint már az első évben több mint százezer, tíz év után pedig százötvenezer látogatót kellene fogadnia a PKK-nak. Kezdetben így is évi nagyjából 200 milliós plusz forrást igényelne a várostól az üzemeltetés. A tanulmány szerint a működési egyenleg 2018-tól váltana pozitívra (igaz, akkor még 2010 márciusi átadással számoltak), ettől kezdve a Pannon Filharmonikusok illetve a Pécsi Kulturális Központ működésének támogatásán, programfinanszírozásán túl a központ nem igényelne működési támogatást. Mindez évi, kezdetben hatvan, de folyamatosan növekvő számú, 2020-ra 137 rendezvényt jelentene.

Nagy Csaba alpolgármester azt mondta a Pécsi Újság.hu-nak, hogy Hiller bejelentése szerint rendhagyó módon működne a pécsi hangversenyterem, hiszen vidéki nemzeti kulturális intézményként csak a debreceni Modem funkcionál. Az állami hozzájárulás mértékéről azonban még nincsenek pontos információk, de, mint közölte, legalább a létesítmény fenntartásából eredő plusz költségeket, azaz a tanulmány szerint majdnem 200 milliós tételt kellene átvállalnia az államnak.

Korb Zoltán - Fotó: Pécs2010.hu