Kitüntették a Disaster Medic képzésen részt vett tűzoltókat

2017. október 21. szombat 13:30

Kitüntették a Disaster Medic képzésen részt vett tűzoltókat

Megjelent a Katasztrófavédelmi újság októberi száma, melyben többek között olvashatnak a Pécsi Tudományegyetem Orvostudományi Kar és a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ közösen szervezett képzésről is.  

A Pécsi Tudományegyetem és a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság együttműködésének eredményeként jött létre 2016-ban a Disaster Medic képzés, aminek elsősorban az a célja, hogy a beavatkozó állományt felkészítse a szakszerű kárhelyszíni elsősegélynyújtásra.

Maga a képzési program három lépcsőből áll, az első szint az alaptanfolyami végzettség (Disaster Medic I.), terv szerint idővel ezt a teljes beavatkozó állománynak el kell végeznie. A második szint a szaktanfolyam (Disaster Medic II.), ami már átfogóbb ismereteket ad, itt „harctéri" körülmények között is szakszerű ellátást tudnak nyújtani a tűzoltók. A harmadik szint az instruktori végzettség (Disaster Medic III.), aki ezt a szintet teljesíti, már oktathat is.

Az országban elsőként Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság adott otthont a Disaster Medic II. képzésnek. A tanfolyamon tíz Baranya megyei, öt Somogy megyei, három Tolna megyei, két Hajdú-Bihar megyei kolléga, illetve a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ egy munkatársa vett részt.

A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Műveleti Medicina Tanszék és a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ oktatói két héten keresztül oktatták a résztvevőket szeptember 18-29 között. Az első héten tantermi foglalkozás keretein belül ismerhették meg az elméleti anyagot, amelyet a pécsi laktanyában tartottak. Ez magába foglalta a képzés jogszabályi hátterét, általános egészségügyi ismereteket, illetve tanultak többek között a bőr- és légutak felépítéséről, a keringés működéséről, égési sérülések fajtáiról, illetve törésekről, rándulásokról is. A délutáni foglalkozásokon gyakorolták a stabil oldalfekvést, nyakrögzítést, nyomókötést, valamint különböző kötözéseket.

A második héten az elméletben hallottakat ültették át a gyakorlatba, ahol instruktorok segítségével különböző baleseteket rekonstruáltak. Ezt, a változatos terep érdekében a Mecsekben fekvő Pécs-Árpád-tetőn tartották. Itt minden lépésüket figyelemmel kísérték az oktatók és folyamatos visszacsatolás mellett dolgozhattak. A szituációk folyamán tanulták meg például azt, hogyan kell ellátni egy sérültet egy autóroncsban, illetve, hogy hogyan kell onnan őt kiemelni másodlagos sérülések okozása nélkül. Új mentési technikákat is megismerhettek, mely által gyorsabban, kevesebb energia befektetéssel tudnak mélyből és magasból egyaránt menteni. Ezekhez a mentési gyakorlatokhoz kizárólag olyan felszereléseket használtak, amikkel eddig is dolgoztak a mindennapokban, a különbség annyi volt, hogy ezeket az eszközöket nem a megszokott módon alkalmazták. Utolsó napon adtak számot elsajátított tudásukról a résztvevők, a vizsgafeladatot egy ismeretlen környezetben a pécsi egykori „A/1" laktanyában oldották meg a tűzoltók.

A tanfolyamnak köszönhetően egyrészt hatékonyabbak lesznek az elsősegély-nyújtásban másrészt szükség esetén gyorsan, eredményesen tudjanak segíteni bajba jutott társaikon, azokon a helyeken, ahova a káreseményből fakadóan a mentőknek nem ajánlott, esetleg lehetetlen megközelíteni a sebesültet. Ami talán a legfontosabb, hogy ezáltal rengeteg időt is megspórolhatnak, hiszen súlyos balesetet szenvedetteknek csupán perceken múlhat az életük. A szaktanfolyamon részt vett tűzoltók felkészültek arra, hogy a kárhelyszínre érkezve el tudják látni az életveszélyes sérüléseket, még mielőtt a mentő kiérkezne.

A képzést sikeresen elvégző tűzoltók a szeptember 30-án tartott új tűzoltójárművek megáldására tartott ünnepség keretein belül vehették át oklevelüket, illetve az országban elsőként két darab Disaster Medic táskát is adományoztak nekik, melyeket egy-egy pécsi gépjárműfecskendőn fognak elhelyezni. A táska tartalmát Dr. Rendeki Szilárd klinikai főorvos a Műveleti Medicina Tanszék tanszéki csoportvezetője és Dr. Szomolányi Gábor tűzoltó ezredes, vezető főorvos, a BM OKF Országos Egészségügyi, Pszichológiai és Munkabiztonsági Központ főosztályvezetője állították össze, annak pontos használati szabályai még kidolgozás alatt vannak.

Forrás: Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság