Kevesebben kapnak szociális segélyt

2009. május 03. vasárnap 19:34

Kevesebben kapnak szociális segélyt
Az országgyűlés tavaly decemberben elfogadta az egyes szociális és foglalkoztatási törvények módosításait magában foglaló 2008. évi CVII. törvényt, amely a hátrányos munkaerő-piaci helyzetű aktív korú személyek támogatásának rendszerében meghatározó változást eredményezett. Pécsett 2008-ban a szociális segélyre szorulók száma 1625 fő, a segély átlagos összege pedig 26 704 Ft volt.

A legalapvetőbb változás, hogy új típusú pénzbeli ellátást vezettek be: az aktív korúak részére ún. rendelkezésre állási támogatás (RÁT) adható, amelynek összege a mindenkori öregségi nyugdíjminimum mértéke (ez jelenleg 28 500 Ft); de emellett megmaradt a rendszeres szociális segély is.

Ez utóbbira jogosultak köre azonban jelentősen korlátozódott, mert ilyen ellátásban csak az 55 év feletti, illetve egészségkárosult, munkaképtelen személyek, valamint azok részesülhetnek, akik 14 éven aluli gyermekük napközbeni intézményi ellátását nem tudják biztosítani. Mindezt "együttműködési kötelezettség vállalásával kell megerősíteniük".

Az elsődleges cél a közfoglalkoztatás és a munkaerőpiacon való elhelyezkedés javítása.

Ennek megfelelően a települési önkormányzatoknak egyéves időtartamra közfoglalkoztatási tervet kell készíteniük, amelynek tartalmaznia kell a RÁT-ra jogosultak képzettség szerinti várható összetételét, az ellátandó közfeladatokat, azok ütemezését és a közfoglalkoztatás finanszírozására rendelkezésre álló forrásokat.

Az elkészült tervből kiderül, hogy Pécsett tavaly valamivel több mint 484 millió forintot fordítottak a rendszeres szociális segélyben részesülők ellátásra, ebből az önkormányzat megközelítőleg 48 millió forintot vállalt be. A szociális segélyre szorulók száma 1625 fő, a segély átlagos összege pedig 26 704 Ft volt.

Idén városunkban 1308 RÁT-ra jogosult személlyel számolnak, közfoglalkoztatásuk finanszírozására pedig mintegy 460 millió áll rendelkezésre, amelyből 437 milliót az állam ad, a város részesedése 23 millió forint.

A legnagyobb foglalkoztató szervezet a Munka Pécsért Nonprofit Kft. (vele a városnak évek óta együttműködési megállapodása van), de az önkormányzat számos egyéb munkáltatóval is szerződést kíván kötni (Biokom Kft., Esztergár Lajos Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat, Támasz alapítvány, a Pécsi Temetkezési Kft. és a Vízmű).

Egyes szociális ellátások pénzbeli összegéről ITT tájékozódhat!

EQM - Fotó: Dittrich Éva