Kevés a hely a bölcsikben Pécsett

2010. szeptember 07. kedd 18:59

Kevés a hely a bölcsikben Pécsett
Annak ellenére, hogy a születések száma évtizedek óta csökken, az önkormányzatok többsége nem képes arra, hogy kellő számú bölcsődei férőhelyet tartson fenn, mert a lehívható állami normatíva körülbelül a 40%-át fedezi az éves ellátás összegének. A fennmaradó részt pedig az eladósodott önkormányzatok nem képesek pótolni. Pécsett is ez a helyzet.

A baranyai megyeszékhelyen jelenleg tizenhárom bölcsőde várja a húsz hónapos és három éves kor közötti gyermekeket.

– Ez 734 férőhelyet jelent, amely azonban az igénylésekhez képest kevés. A várólista összesítése ugyan még folyamatban van, de körülbelül negyven férőhellyel kellene több a városban – tájékoztatta a Pécsi Újság.hu-t Komlósi Ákos, a Kisgyermek Szociális Intézmények igazgatója.

Bár az országban az igénylések magas száma miatt egyre több magánbölcsőde nyílik, Pécsett még nem működik ilyen intézmény. Lehetőség van ugyanakkor a kisgyermekeket úgynevezett családi napköziben elhelyezni.

– A családi napközi a gyermekek törvényben rögzített napközbeni ellátásának családias körülmények között biztosított formája. Ez a napközi a kicsik életkorának megfelelő nappali felügyeletet, gondozást, nevelést, étkeztetést és foglalkoztatást nyújt – mondta Komlósi Ákos.

Csizi Péter, a népjóléti és sportbizottság elnöke szerint Pécsett az utóbbi időben jelentősen javult a helyzet a bölcsődei férőhelyek tekintetében.

– A tavalyi esztendőben a város a bölcsődei férőhelyek növelése mellett határozott, melynek keretében uniós források bevonásával a már meglévő intézményeinket bővítettük. Emellett a bölcsődékhez képest kisebb csoportlétszámokkal dolgozó családi napközi elterjedését is támogattuk. Úgy gondolom, komoly eredménynek tekinthető, hogy a várólistákon szereplők száma a harmadára esett vissza – nyilatkozta lapunknak Csizi Péter, aki hozzátette: a gyermek legjobb helye a családban van, így ezt szem előtt tartva a kormány biztosítani fogja, hogy 2012-től újra három évig járjon a GYES.

Palotás Péter – Fotó: Dittrich Éva