Kész a fejlesztési koncepció: a kiinduló pont, hogy a baj itt nem kicsi
2014. május 01. csütörtök 19:45

Elkészült Pécs 2020-ig szóló fejlesztési koncepciója. A több mint kétszáz oldalas dokumentum egyik vezérfonala a reális szembenézés a jelenlegi állapotokkal, célja pedig a fejlődés lehetőségeinek vázolása. Például a város gazdaságát illetően.
A közelmúltban elkészült Pécs 2020-ig szóló fejlesztési koncepciója. Az önkormányzat megrendelésére készült vaskos, több mint kétszáz oldalas dokumentum a város jelenlegi helyzetének feltárásával indul. A tanulmány egyik - kimondott - vezérfonala a reális szembenézés, ennek megfelelően szó sincs rózsaszínre festett helyzetképről, a gazdaság állapotát illetően se.
„A város működőképessége gazdasági alapjainak a 90-es években bekövetkezett megroppanása következtében kérdőjeleződött meg. A gazdaság a továbbiakban nem volt és ma sem képes a lakosság és a város korábbi színvonalon történő fenntartására. Pécs gazdasága, melynek életképessége a város fenntartható fejlődésének alapfeltétele, jelenleg kritikus helyzetben van" - áll a dokumentumban.
A kilábalás egyik zálogát a Budapest- Belgrád- Zágráb háromszög középpontjában található Pécs nagytérségi csomóponttá válásában látja az egyelőre vitaanyagnak tekinthető koncepció. Ehhez fontos és sürgős az M6 déli irányú horvátországi összeköttetésének megvalósítása, a mohácsi kikötő fejlesztése és a Duna-híd megépítése, a vasútfejlesztés, a pogányi repülőtér reaktiválása, s az M60-autópálya rákötése az M9-re az alföldi oldalon.
A cél Pécs újraiparosítása. A város kimaradt a '90-es évek második felének zöldmezős beruházási hullámából, a Déli Ipari Park, a Pécsi Ipari Park viszont komoly ipar telepítését tenné lehetővé.
Bányásszunk, vagy ne bányásszunk?
A dokumentum taglalja a város ásványvagyonának hasznosításával kapcsolatos kérdéseket is. A mérleg egyik serpenyőjében a hasznosítás pozitív gazdasági előnyei, a másikban a kitermeléssel kapcsolatos tisztázatlan ökológiai következmények állnak. Leszögezik: a város állásfoglalása megkerülhetetlen. Ez csak megfelelő alaposságú hatástanulmányok és társadalmi kommunikáció alapján hozható meg, de megfelelő biztonsági garanciák megléte esetén a fejlesztésektől való elzárkózás sem ésszerű egy olyan korszakban, amikor a gazdasági fenntarthatóság más módon esetleg nem biztosítható - áll a koncepcióban.
A rendszerváltást követően a korábbi jelentős feldolgozóiparral is bíró bányászváros a térség szolgáltató, kereskedelmi központjává alakult, erre építve szolgáltató központok lennének létrehozhatók Pécsett, amelyek egyfajta inkubátorként a városban tarthatják az eddig távozó friss diplomások jelentős tömegét.
A koncepció egyik megállapítása szerint az alacsony képzettségűek foglalkoztatásához továbbra is szükség lesz a tipikusan ilyen munkavállalókat alkalmazó gépipari, híradástechnikai, esetleg járműgyártási multinacionális nagyvállalatok megtelepedésére. Rövid- és középtávon nélkülözhetetlennek tűnik legalább egy ilyen nagy foglalkoztató Pécsre csábítása, amitől a foglalkoztatás viszonylag gyors javulása várható.
Képünkön (archív): az egykori Elcoteq. Multik nélkül nem megy?
P. Zs.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Több mint kétszázzal előzgetett...
- Sztrájkba lépnek a pécsi buszsofőrök,...
- Valóság lehet az álom: egy új klinika...
- Kilencéves unokahúgát molesztálta egy...
- A koronavírus-fertőzések számának...
- Mi lesz veled, uránvárosi piac? A...
- Többé nem kerülhetnek magánkézbe...
- Az utolsó pillanatban tárgyalni...
- A Baranyában fészkelő fekete...
- Családi házat is veszélyeztetett a...