Kell némi bizalmatlanság

2010. december 22. szerda 18:59

Kell némi bizalmatlanság
Szinte nem telik el úgy nap, hogy hírportálunk ne számolna be a trükkös tolvajok áldatlan tevékenységéről: hol azzal az ürüggyel jutnak be idős emberek lakásába, hogy fűtéstámogatást hoztak, hol azzal, hogy fiúk felé fennálló tartozásukat jöttek törleszteni... A szélhámosok ötlettára kimeríthetetlen. A rendőrség azt tanácsolja: mindenki legyen "egészségesen bizalmatlan".

- A baj megelőzhető néhány jó tanács megfogadásával. Ilyen például, hogy senki ne nyissa ki az ajtót azonnal, előbb használja a biztonsági láncot. Az se legyen megtévesztő, ha a bebocsátásra váró illető esetleg jól szituált. Ha pedig hivatalos szerv képviselőjének mondja magát a látogató, mindenki kérjen tőle igazolványt, vagy hívja fel a munkáltatóját és érdeklődjön, hogy valóban ők küldték-e - mondja Murai Ágnes, a Pécsi Rendőrkapitányság szóvivője, aki hozzáteszi: sajnos egyre több ilyen jellegű bűncselekmény történik Pécsett és a megyében. Baranyában naponta 2-3 bejelentett esetről tudnak, de a lopások száma ennek akár a kétszerese is lehet.

A trükkös tolvajok célpontjai a legtöbb esetben az idős, magányos emberek, akiket hiszékenységük miatt könnyű rászedni.

Az elkövetők általában nagyon kedvesek, udvariasan viselkednek. Egy jó ürüggyel könnyen bejutnak a kiszemelt lakásba, ahol aztán egyikük eltereli a sértett figyelmét, míg társa összeszedi a lakásban található értékeket.

A tolvajok nem csak az otthonokban, hanem az autóúton is bevetik trükkjeiket. Itt is a módszerek széles tárházából válogatnak. Az egyik leggyakoribb csel, amikor az elkövető a saját autójából az előtte haladónak valamilyen műszaki hibát jelez. Amíg a potenciális áldozat a kereket, illetve az autót nézi, a szélhámos eltereli a figyelmét, társa pedig kipakolja az autóból az értékeket. De rendőri ellenőrzést is színlelhetnek a tolvajok, vagy akár szándékosan koccanhatnak az áldozat autójával.

A rendőrség mindenesetre azt javasolja, hogy mindenkiben legyen némi bizalmatlanság, hiszen ezzel megelőzhető a baj.

Palotás Péter - Fotó: Dittrich Éva