Kell-e munkabakancsot adni a sepregető közmunkásnak? - Ellenőrzik az önkormányzatokat
2012. augusztus 27. hétfő 12:39

A Szabó Máté ombudsman által vezetett hivatal az elmúlt hetekben rajtaütésszerű helyszíni szemléket tartott a közfoglalkoztatási programban részt vevő települési önkormányzatoknál. Az alapvető jogok biztosához ugyanis számos panasz és bejelentés érkezett a foglalkoztatottak részéről a munkakörülmények és a nagyon alacsony bérezés miatt. Pécsett mintegy ötszáz közmunkás vesz részt a város közfoglalkoztatási programjában.
Az elmúlt hónapokban számos állampolgár tett bejelentést a biztosi hivatalhoz a közfoglalkoztatás keretében megvalósuló közmunka-programhoz kapcsolódóan.
Elsősorban az alacsony bérezés és az "embertelen munkakörülmények" miatt elégedetlenkednek az érintettek, de számos visszaélés is tapasztalható. (Gyöngyöspata önkormányzatának vissza kellett fizetnie a Start mintaprogramra kapott támogatás egy részét, miután kiderült, hogy három hétig egy magánterületen dolgoztatták a közmunkásokat. Békés megyében is felmerült a gyanú, hogy a dolgozók egy komránypárti országgyűlési képviselőhöz köthető földeken végeztek közmunkát.)
Pécsett a közmunka-program keretében három hónapon keresztül napi hat órában foglalkoztatják az álláskeresőket, elsősorban szakképzettséget igénylő feladatok ellátására. (A februárban elindult Startmunka-program során főleg szakképzetlen munkaerőt alkalmaznak nyolcórás munkaidőben.)
Moór Eszter, az önkormányzat Népjóléti és Sportbizottságának elnöke a Pécsi Újság.hu érdeklődésére elmondta, hogy a munkavédelmi felügyelőség és belügyminisztérium itt is folyamatosan végez ellenőrzéseket a közfoglalkoztatás kapcsán.
- Mind a két szerv segítőkész a problémák megoldásában, hiszen speciális feltételrendszert kell biztosítani a foglalkoztatáshoz - fogalmazott Moór, aki hozzátette, hogy heti lebontásban küldik el a munkaügyi központnak a terveket, amelyek alapján a szerv lefolytatja az ellenőrzéseket.
A körülményeket illetően a Pécsett foglalkoztatott közmunkások Moóór Eszter szerint nem panaszkodhatnak, hiszen a feltételek "sokkal jobbak, mint a nem szociális területen dolgozó alkalmazottak esetében".
- Mi teljes mértékben figyelemmel vagyunk a munkavégzés során arra, hogy itt tartós álláskeresők dolgoznak. A munkaidőbeosztásnál megpróbáljuk figyelembe venni, hogy a gyerekesek hogyan érnek munkába, figyelünk, hogy ne kelljen sokat utazniuk. Ezt egy gyárban nem veszik figyelembe. Emellett teljes munkaruházatot is biztosítunk a munkások számára, noha ez nem törvényi kötelezettség - mondta az elnök.
A tartós álláskeresők döntő hányada nem tud százszázalékos munkát végezni az első időszakban, "de ez nem is várható el tőlük".
- Ezt nem szankcionáljuk, de ha valaki visszaél vele, és napokig nem jelenik meg munkahelyén, ráadásul reklamál a fizetéséért, akkor azzal nem tudunk mit kezdeni. Sajnos vannak néhányan itt is, akik kibúvót keresnek a munka alól és folyamatosan a feltételeket kritizálják. Volt például, aki bejelentette, hogy nincs munkabakancsa, noha a söprögetéshez nem is kell. Így nemcsak magukat, de azokat is kellemetlen helyzetbe hozzák, aki tényleg dolgozni szeretnének.
Az persze tény, hogy a közmunkáért járó bérezés nem kiemelkedő, de a "22 500 forintos segélyhez képest az ötven- és hetvenezer forint közötti nettó fizetés jelentősnek mondható" - mondta az elnök. Szerinte ezt annak fényében kell értelmezni, hogy egy tizenöt éve a pályán lévő szociális gondozó sem visz haza sokkal több fizetést.
H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...
- Orbán Viktor: meg fogjuk akadályozni...
- Gomolyfelhők zavarhatják vasárnap a...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Idén is kinyitják Baranyában a...
- Kilencszázezren utaznak ország- és...