Keleti városrehabilitáció, EKF-keretből

2008. április 10. csütörtök 22:10

Keleti városrehabilitáció, EKF-keretből
A megspórolt EKF-keretösszeg segítségével, mintegy másfél milliárd forint felhasználásával újulhat meg a keleti városrész - döntött a közgyűlés a minap. Az önkormányzat korábban a Dél-dunántúli Operatív Programon belül pályázott volna e célra, ám a maximum hatszáz milliós keretösszeget inkább bennhagyják a rendszerben: ezzel gesztust is gyakorolnak a régió többi településének.

Mint nemrégiben beszámoltunk róla, „Szociális célú városrehabilitáció Pécs-Keleten" címmel új, több mint másfél milliárdos projektelemmel gazdagodott az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program.

Minderre azután adódott lehetőség, hogy Nagy Kiállítótérről bebizonyosodott: nem valósul meg az eredeti helyszínen; a Pécsi Konferencia- és Koncertközpont az eredetileg tervezett nyolcmilliárd helyett ötmilliárdból épül meg; s egyéb megtakarítások is keletkeztek. Az így fennmaradó öt és félmilliárdnyi "talált pénz" sorsáról döntöttek is a város képviselői is legutóbb - ennek egyik pontját jelenti a keleti városrehabilitációra elkülönített keret.

Az új elem azonban nem új keletű.

Nem akarják elpuskázni a lehetőséget

Kis Varga István, a civileket összefogó Pécs-Baranyai Origó-Ház Egyesület elnöke lapunknak elmondta: az utóbbi, s következő évtizedek legnagyobb lehetősége van most a keleti városrész lakóinak kezében. Kigondolt, egyeztetett javaslataik ugyanis megjelenhetnek majd a pályázatban is, így valóban olyasmire költheti a város a pénzt, amit a településrészek feltétlenül szükségesnek tartanak. Az elnök szerint a legfontosabb, hogy a keretösszeg beindítsa a városrész további fejlesztéseit, s hosszan tartó folyamatot generáljon.

Mint azt Gonda Tibor a Pécsi Újság.hu-nak elmondta, a város már korábban pályázatot szándékozott benyújtani a Dél-dunántúli Operatív Programra, hogy a leromlott keleti területeken közösségi célú fejlesztéseket tudjanak végrehajtani. Ezt azonban nem nyújtják be, mert az EKF keretein belül kiemelt projektként kezelhető a felzárkóztatás, s másfél milliárdot lehetne rá fordítani. „A döntéssel egyben gesztust is gyakoroltunk a régió felé, hiszen a hatszáz milliós forrásra így Pécs nem tart igényt" - mondja a tisztségviselő.

A keleti városrész fejlesztésére azért van szükség Gonda szerint, mert az utóbbi években sem a kereskedelmi-, sem más beruházások nem érintették a peremkerületeket, ráadásul a bányabezárások óta gyakorlatilag változatlan állapotok uralkodnak itt.

A pályázatot szeptemberig kell elkészíteni, így jelenleg meglehetősen képlékeny a tartalma.

Gonda elmondta: már megkezdődtek az egyeztetések helyi képviselők, a városrészben működő civil szervezetek és a pályázat írói között. A városvezetés arra vár javaslatokat, hogy milyen elemek kerüljenek be a programba, milyen konkrét problémák megoldását várják a helyiek. Mindezek fényében kezdhetnek hozzá a pályázat megírásához, amelyet első körben ősszel bírálhatnak el az önkormányzati minisztériumban.

A fejlesztések - amelyek alatt elsősorban közösségi terek, parkok, kulturális házak létrehozására kell gondolni - mindenesetre a tervek szerint Pécsbányától Vasason és Somogyon át Hirdig érintenék a peremkerületeket. „A cél, hogy helyben megtalálják az emberek a problémáikra a válaszokat, a helyi élet felpezsdülhessen" - mondja az alpolgármester.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva