Kecskés László lett a jogi kar új dékánja: nem könnyű a helyzet

2013. július 06. szombat 19:20

Kecskés László lett a jogi kar új dékánja: nem könnyű a helyzet

Július elsején kezdte meg munkáját Dr. Kecskés László, a Pécsi Tudományegyetem Állam - és Jogtudományi Karának új dékánja. Az MTA levelező tagja, számos tudományos könyv írója, egyben a Polgári Jogi Tanszék vezetője meggyőző, kétharmados többséggel nyert a választáson. A professzornak nem lesz könnyű dolga, hiszen idén csaknem ötven százalékkal kevesebben jelentkeztek a fakultásra, mint az elmúlt évek során, így a képzési profil bővítésével próbál több hallgatót a karra csábítani.

- Elismert professzorként miért pályázott a dékáni posztra? Mi motiválta?

- Az oktatók egy csoportja keresett meg, hogy nyújtsak be pályázatot a dékánválasztásra. E mellett személyes erkölcsi meggyőződésem is vezetett. Úgy érzem, ebben a nehéz helyzetben most kiváltképp szükség lehet a kapcsolatokra, amiket részben a felsorolt címek által nyertem el.

- A jogi karon az államilag támogatott hallgatók száma nagy mértékben csökkent, ezzel együtt az állami támogatás is. Említette, hogy nehéz helyzetben van a kar. Mennyire nagy a baj?
- Valóban elég nehéz helyzetbe kerültünk. Minden szakot beleértve 800 felvételiző jelentkezett idén a PTE ÁJK-ra, ami hozzávetőleg 50%-os csökkenés az elmúlt évi adatokhoz képest. Hetvenöten jelölték meg első helyen a jogász szakot államilag támogatott képzésben, további negyvenhárman költségtérítéses formában. Ezek rendkívül alacsony mutatók.

- Várható-e szervezeti átalakulás, illetve az oktatói létszám csökkentése?
- A válságkezelésnek csakis az utolsó fázisa lehet a leépítés. Amíg lehetőség van rá, elbocsátás nélkül igyekszünk úrrá lenni a bajon. Viszont bármennyire is próbálom előtérbe helyezni az itt dolgozók védelmét, jelenleg 77 oktatót foglalkoztatunk és, mint említettem hetvenöten jelölték első helyen a nappali munkarendes jogász szakot. Persze ehhez csatlakoznak a többi szakra jelentkezők is, de a számadatok fényében az oktatók aránya még mindig eltúlzott.

- Mit gondol, hogyan lehet népszerűbbé tenni a pécsi jogi kart a felvételizők számára? 
- A reklámé, a propagandáé lesz most a főszerep a felvételi és a pótfelvételi eljárás idején. Reméljük, hogy a rektori ösztöndíj sokakat csábít majd ide (a PTE-re felvételt nyert 100 legjobb eredménnyel rendelkező hallgató 100 ezer forintot kaphat - a szerk.). Terveim között szerepel marketing bizottság felállítása, továbbá a sport és a kulturális tevékenységek támogatása a kari életben, hiszen joghallgatónak lenni életmód.

- Vannak új elképzelései a képzéseket illetően is?
- Szakjogász képzésekkel szeretnénk színesíteni a repertoárt. Szeptembertől elindítjuk az angol nyelvű európai és nemzetközi üzleti mesterjogász képzést, az LL.M.-et. A középiskolákkal is szeretnénk szorosabbra fűzni a kapcsolatot, például történelem versennyel igyekszünk felkelteni a gimnazisták érdeklődését.