Jönnek a pótvizsgák: a Zipernowskyban a diákok negyedét valamiből meghúzták
2012. augusztus 12. vasárnap 18:37

A pótvizsgák a pécsi iskolákban augusztus végén zajlanak, ezeket minden intézmény saját hatáskörben rendezi, a diákok pedig egyénileg készülnek fel a nyár folyamán. A megkérdezett iskolák esetében ebben az évben mindenhol minimum több tíz főt érint ilyen vizsga, az aktuális adatokat cikkünkben olvashatják. Három helyi középiskola vezetője beszélt a részletekről.
Mire számítsanak a szülők? A korrepetálás ára Pécsett
A korrepetálás nyáron akciós, hiszen az oktatók főként a pótvizsgázókból tudnak mellékjövedelemhez jutni, értük pedig komoly harc folyik. Ennek ellenére viszonylag nagy a szórás a magántanárok ajánlataiban.
Apróhirdetésekben találtunk már 800 forintos ajánlatot is, amely iskolai óránként értendő, ebből azonban dupla óra esetén sem jár már további kedvezmény. Egy másik hirdető 1750 forintos alapdíjszabással dolgozik, nála két óra esetén minimális árengedmény elérhető, az időegység itt is iskolai óra volt. A legmagasabb ár, amivel találkoztunk, 2500 forint volt, igaz ez már egyetemistáknak szólt.
A megkérdezettek egyaránt azt mondták, hogy érdemes minél hamarabb jelentkezni, mert korlátozott a kapacitásuk, és heti többszöri felkészüléssel látják biztosítottnak a sikeres pótvizsgát. A tanárok azt is elmondták, hogy nem szoktak házhoz kiszállni. Egyikük pedig hangsúlyozta, hogy megtanítja a diákokat tanulni is, mert ezt az eredményességhez elengedhetetlennek tartja.
Pécs város oktatási és kulturális referatúrájától azt az információt kaptuk, hogy az iskoláknak szeptember második hetében kell jelentésükben a diákok létszámát megadniuk, ebbe már beleszámít a pótvizsgák eredménye is. A pótvizsgázók számáról központi adatok ezért nyáron nem elérhetőek, így az intézményeket kerestük fel ez ügyben.
A legalacsonyabb értékről a Kodály Zoltán Gimnázium igazgatója, Gaál Tibor számolhatott be: idén körülbelül 50-60 tanulónak kell pótvizsgát tennie náluk, a gimnázium teljes, közel 600 fős létszámából. A korábbi években ennél alacsonyabb, 40 fős átlag volt jellemző. Az igazgató kérdésünkre elmondta, hogy mivel ők év közben minden segítséget megadtak a diákoknak a követelmények sikeres teljesítéséhez, ezért a pótvizsgázóknak önálló felkészüléssel kell venniük az akadályokat. A kritikus tantárgyak a kémia és a matematika, ezek közül a kémia jelenti a nagyobb problémát a gimnazistáknak. Megtudtuk azt is, hogy a vizsgázók kétharmada általában sikeres a nyár végi számonkérés során.
A Zipernowsky Károly Műszaki Szakközépiskola mutatói már másként alakulnak: a közel 500 fős létszámból, amely a 9-12. évfolyamokra járók száma, 134-en buktak meg az elmúlt tanévben, ami több mint 26 százalékos arány. Amrein György igazgató szerint ez a bukási arány közel állandó. Az érintettek elsősorban szakmai tárgyakból, illetve matematikából kényszerülnek javításra.
Az 500. Sz. Angster József Szakképző Iskola általános igazgatóhelyettese, Gőbölösné Hamar Judit szerint ez évben összesen 400 felelet esedékes náluk a pótvizsgákon. Ez a jelentős mennyiség betudható annak, hogy 50 magántanulójuk van, és sokuknak egynél több tárgyból kell vizsgáznia. Az 1060-as összlétszámhoz viszonyítva, tantárgyakra bontva már nem olyan tragikus a helyzet, hiszen matematikából 140 vizsgára várót említettek, magyar nyelvből 70 tanulónak, fizikából szintén 70 diáknak kell számot adnia tudásáról. Érdekességképpen említette, hogy augusztusban 20 főre vár megmérettetés testnevelésből.
H. T. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Applikációval, egyszerűen intézhetik...
- Baranya legsportszerűbb csapatait...
- Ezer új autóbusszal bővítik a Volán...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Boltba indult, aztán nyoma veszett...
- Megszűnnek az esők, szombaton már a...