ISPA: túl nagy a nyomás...

2010. február 23. kedd 18:54

ISPA: túl nagy a nyomás...
Legkevesebb száz házhoz nem lehet bekötni a már kiépített ISPA ivóvíz-vezetéket Pécsett. Azért, mert a megengedettnél magasabb a csövekben a nyomás. A probléma egy nyomáscsökkentő berendezés beépítésével megoldható lenne, de vitatott, hogy a vízórának melyik felére kerüljön a szelep.

Az ISPA V-ös és VI-os ütemében, a Mecsekoldal nyugati területein kiépült ivóvíz-vezeték bekötésénél tapasztaltak nehézséget az építők. A Deindolokban, Istenkúton, az Abaligeti út környékén a völgyekben a megengedettnél sok helyen másfélszer-kétszer több a nyomás, így a háztartásokat nem lehet bekötni a rendszerbe.

- Ahhoz, hogy a Mecsekben a hegytetőn is legyen víz, a völgyekben magasabbnak kell lennie a nyomásnak, hogy a víz valóban felérjen a tetőre - mondta el Kovács Katalin, ISPA-projektvezető. - A helyzetet nehezíti, hogy az említett területen a víztározókat természetvédelmi okokból az eredeti tervekhez képest magasabbra kellett építeni, így a völgyekben még nagyobb nyomásra van szükség.

Pécsett 5-600 olyan háztartás van, ahol az utcában már ott van az ivóvíz-vezeték, de abba a normálisnak tekintett 2 és 6 bár közötti nyomásnál magasabb a nyomás. Kovács Katalin azt mondta, az igazi problémát a 8 bár feletti nyomás jelenti, amely kimutatásuk szerint 97 bekötésnél jelent gondot. Ezek egy részét központi nyomáscsökkentővel látják el, de lesznek olyan háztartások, amelyeknél a földrajzi adottságok miatt egyedi nyomáscsökkentő szelep beépítésére lesz szükség.

Ennek drabonként nagyjából 10 ezer forintos költségét az ISPA-projekt keretéből finanszírozzák, így a lakóknak nem okoz többletköltséget, viszont jelenleg is vitatott, hogy az egyedi nyomáscsökkentőket kinek és hova kellene felszerelnie.

- A szolgáltató azt mondta, a nyomáscsökkentőket a vízóra utáni részre, vagyis a lakossági oldalra kell bekötni, amivel sem érintett lakosként, sem a közműtársulat vezetőjeként nem értek egyet - mondta el Schmidt József önkormányzati képviselő. - Ezzel ugyanis a lakosságra hárítják az üzemeltetés felelősségét. Ha ugyanis bármi probléma merül fel a nyomással kapcsolatban, és a nyomáscsökkentő a vízóra után van, a fogyasztó felelőssége a hiba elhárítása és az üzembiztonság helyreállítása.

Az új hálózatot üzemeltető Tettye Forrásház Zrt.-től szerettük volna megtudni, mi az álláspontjuk az ügyben, ám a cég cikkünk megjelenéséig nem válaszolt kérdéseinkre. Úgy tudjuk, korábbi egyeztetéseken már kifejtették, meglátásuk szerint a helyi nyomáscsökkentő szelep sehol sem része a közműnek. A városban más, nem az ISPA keretében épült vezetékeknél is használnak ilyen nyomáscsökkentőket, amelyek a vízóra lakossági oldalán működnek, már évek, évtizedek óta.

A Pécsi Újság információi szerint a felek tovább egyeztetnek.

Marton Ferenc - Fotó: ispa-pecs.hu