Illés a PANNONPOWER ellen

2010. október 26. kedd 18:57

Illés a PANNONPOWER ellen
Illés Zoltánt annak kapcsán kérdeztük, hogy egy szeptemberi levele szerint a kormány nem fog további támogatást adni a pécsi hőerőműnek, ami a zöldenergia előállítására járna – mert "a mecseki fák eltüzelésével nyert hőt nem tartják zöldenergiának". A környezetvédelmi államtitkár most megerősítette elhatározásukat, az új jogszabályi rendszerre azonban jövő évig bizonyára várni kell.

– Egy fő szempontunk van, amikor energiastratégiát tervezünk, ez pedig az energiafüggetlenség – hangsúlyozta már az interjú elején Illés Zoltán. Az államtitkár figyelmeztetett arra, hogy bár erről mindenkinek az orosz gázfüggőség jut eszébe, de az "országon belül is kiszolgáltatjuk magunkat, ha hagyjuk, hogy néhány nagy energiaszolgáltató monopolizálja a piacot".

– Éppen ezért a források diverzifikálására van szükség, ami azt jelenti, hogy a lehető legaprólékosabbra kell átalakítani a hálózatot – véli az államtitkár. Ezt úgy képzeli el, hogy a családi házas lakótelepek teljesen függetlenítsék magukat, vagyis minden otthonba kerüljön saját, tüzeléses kazán.

Arra a felvetésünkre, hogy ez hiába is oldaná meg a kertes övezetek helyzetét, attól még a panellakások ugyanúgy rá lennének szorulva az erőmű(-vek) termelésére, az államtitkár úgy reagált: a városoknak saját hőközpontokat kell létesíteniük, amikből nem csak az intézményeiket, a hivatalokat, iskolákat, kórházakat tudnák ellátni, de a panelházak is ráköthetnének.

Illés Zoltán szerint azért kell mielőbb saját kézbe venni az energiatermelést, mert "a multinacionális vállalatok a minél nagyobb profit előteremtésében érdekeltek, s ennek szellemében nem riadnak vissza a környezet szélsőséges megkárosításától sem".

– Példának említhetném a mecseki erdőket, ahol tarvágással irtják a fákat a hőerőmű blokkjának ellátása érdekében – mutatott rá a politikus. Elmondta, hogy "a tarvágással szemben a szálalásos fakivágást még az Európai Unió is támogatja. Ennek lényege, hogy 100 hektárnyi területen 30 százalékos borítottságot kell meghagyni".

– Vagyis nem lehet gépekkel nekimenni az erdőnek és saroktól sarokig letarolni mindent, ami az utunkba kerül. Emberek kellenek, akik a fák közé mennek és csak a kevésbé életképeseket vágják ki. Ez több munkahelyet is jelent! Ráadásul az Európai Unió támogatást ad az erdőgazdálkodónak, aki így számításaink szerint 10 százalékkal jobban jár, mint ha ész nélkül adná el a fáit – sorolta a módszer pozitívumait Illés Zoltán.

Megjegyezte, a diverzifikáláson nem csak az „ezermilliónyi kicsi forrás” létrehozását érti, hanem azok sokszínűségét is. – Itt az ideje, hogy Magyarország kihasználja az alatta rejlő hihetetlen gazdagságú geotermikus energiát, a szél- és napenergiát – hangsúlyozta az államtitkár.


S. B.