Ideiglenes költségvetése lesz Pécsnek, tárgyalna a kormánnyal a városvezetés

2022. február 14. hétfő 15:33

Frissítve: 2022. február 14. hétfő 17:17

Ideiglenes költségvetése lesz Pécsnek, tárgyalna a kormánnyal a városvezetés

Az infláció, az energiaárak, a koronavírus-járvány továbbgyűrűző hatásai és a béremelések miatt komoly nyomás alatt lesz a pécsi önkormányzat idei költségvetése, amelyet várhatóan negyedévente felül is kell vizsgálni - mondta a baranyai megyeszékhely külsős alpolgármestere hétfőn. A Fidesz városházi frakciója közleményben reagált, többek között azt írták, "a baloldali városvezetésnek 2022-ben is a haverok az elsők".

 

 

Ruzsa Csaba pécsi sajtótájékoztatóján azt mondta, a városnak idén tovább kell törlesztenie annak a 8 milliárd forintos kölcsönnek a fennmaradó részét, amelyet még a 2019 előtt regnáló városvezetés kapott az államtól. Közölte: az idei évre esedékes törlesztő részlet 1,7 milliárdot tesz ki.

Azt mondta, a következő időszakban tárgyalásokat kezdeményeznek a kormányzattal a törlesztés felülvizsgálatáról, akár az idei részlet átütemezéséről, akár a fennmaradó, mintegy 5 milliárd forintos tartozás elengedéséről.

Kifejtette: a megegyezésre olyan rendkívüli helyzetek adnának lehetőséget, mint az elszabadult infláció, a béremelések, az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságokat sújtó növekvő energiaárak és a pandémia okozta adóbevétel-kiesés, illetve emiatt előállt általános gazdasági visszaesés.

A közgyűlés elé kedden kerülő költségvetés tervezésekor nyilvánvalóvá vált, hogy mind a támogatási, mind a beruházási igények több milliárd forinttal haladják meg a város teljesítőképességét, ugyanakkor a kiadások is jelentősen nőni fognak a tavalyi büdzséhez képest - mondta Ruzsa Csaba. Éppen ezért - fűzte hozzá - az idei költségvetés negyedévenkénti felülvizsgálatára lesz szükség.


Abban bíznak - folytatta -, hogy év közben a kormányzattal meg tudnak egyezni a pandémia miatti elvonások visszapótlásáról, az állami hitel felülvizsgálatáról, megfelelő kompenzációról, emellett remélik, hogy magára talál a helyi gazdaság, ami a tavalyinál magasabb bevételeket jelentene a város számára is. Mindezek függvényében - jelezte - mindig az aktuális helyzethez fogják igazítani a költségvetést.


Az alpolgármester kijelentette: hitelt nem akar felvenni az önkormányzat 2022-ben.

A megyeszékhely idei költségvetéséről szóló előterjesztés mellékletei szerint Pécs költségvetését 49,635 milliárd forint kiadási és bevételi főösszeggel tervezik elfogadni kedden. A város 2022-es összevont költségvetési mérlege szerint a büdzsé a tavaly tervezetthez hasonló költségvetési bevétellel és kiadással számol.

Beruházásokra több mint 11,2 milliárd forintos kiadást irányoznak elő, ami csaknem félmilliárd forinttal haladja meg a 2021-es összeget, személyi juttatásokra pedig a tavalyi 9,3 milliárd forint helyett 2022-ben 10,7 milliárd forintot fordítana az önkormányzat.

A Fidesz közleményben reagált:

"A baloldali városvezetésnek 2022-ben is a haverok az elsők.

Tovább folytatja pazarló és hanyag gazdálkodását a baloldali városvezetés. Ruzsa Csaba alpolgármester ma ismét megpróbálta megmagyarázni a megmagyarázhatatlant, vagyis azt a tipikus baloldali gazdálkodási módszert, aminek a lényege, hogy költsd el a forrásaid a klientúrádra, közben pedig véreztesd ki az intézményeidet arra hivatkozva, hogy nincs elég pénz a működtetésükre. A politikai ellenfeleidet pedig vádold meg azzal, amit te magad csinálsz.

A baloldal pontosan ezt az utat járta Pécsett és az országban is 2010 előtt és láthatóan nem is tud mást kínálni ma sem a pécsieknek.

Az elmúlt két és fél évben megpróbálták koncepciós perekkel lejáratni politikai ellenfeleiket, de kudarcot vallottak. Csőddel riogattak, de csődben csak az ő irányításuk alatt volt a város, ők 2019-ben valójában sokmilliárdos többlettel vették át a kasszát.

Ezt még ők is kénytelenek voltak elismerni a 2019-es év zárszámadásának megszavazásakor.

Miközben hetek óta olyanokat állítva fűtik a közvéleményt a Kormány ellen, hogy a város napi ötmillió forintot fizet az államnak, gyáván elhallgatják azt a tényt, hogy az állam ennek a tízszeresét, azaz napi ötvenmillió forintot fizet Pécsnek, csak működési költségekre. Többek között az állam dotálja a gyermekétkeztetést, a hivatali, a bölcsődei és óvodai dolgozók bérének java részét, csakúgy, mint a kulturális, a szociális és az egészségügyi költségek jelentős hányadát. A sort hosszan lehetne folytatni. Ez több, mint 17 milliárd forint egy évben.

A működési költségeken felül azonban további tízmilliárdnyi forint érkezik folyamatosan azokra a beruházásokra, amelyeket az előző fideszes városvezetés tervezett meg és harcolt ki. Persze ezeket a beruházásokat a baloldal szintúgy elhallgatja, pedig tíz év alatt közel 200 milliárd forint fejlesztési pénz érkezett a városba. Eközben a baloldal a ciklusa felénél még egyetlen érdemi beruházást sem indított el.

Alpolgármester úr arról is mélyen hallgat, hogy az ő hanyagságuk miatt a város vélhetően kénytelen lesz visszafizetni egymilliárd forint fejlesztési forrást az államnak, mert a baloldali vezetés lefújt már előkészített beruházásokat és két év alatt sem tudott egy épkézláb ötlettel sem előállni helyettük. Többek között ezért nem lesz irodaház a régi vásárcsarnok helyén.

Miközben Alpolgármester úr és a pécsi baloldal folyamatosan a Kormányt támadja annak érdekében, hogy egyre több és több támogatást adjon neki, azt elfelejti megemlíteni, hogy éppen ők voltak azok, akik amikor lehetett, példátlanul hanyag módon be sem nyújtották a támogatási kérelmet a Kormány felé. Ezzel egymilliárd forintos kár érte az önkormányzatot. Az ügyben tavaly december óta hallgatnak, azóta sem nevezték meg a hanyag és felelőtlen eset felelőseit. Nehéz úgy segíteni valakinek, ha mindent elkövet azért, hogy ne kapjon segítséget.

Alpolgármester úr takarékos gazdálkodásról beszél, ezzel ellentétben a tények mást mutatnak. Amíg a járvány és az energiaárak okozta költségek miatt valóban felelős és takarékos gazdálkodásra lenne szükség, hiszen minden forintnak megvan a helye, addig mindenki láthatja, hogy az önkormányzati rendszert leuralta egy érinthetetlen szocialista-gyurcsányista belső kör, amely százmilliókba kerül a pécsieknek. Ennek a haszontalan klánnak az eltartását az önkormányzati intézményekben és cégekben dolgozókon spórolva akarja idén ismét kigazdálkodni a baloldali vezetés. A trükkök százain túl ez a valóság: a baloldalnak a haverok az elsők!"

 

MTI