Horváth Zsolt a Művészeti Tanács kérésére hallgat a "páva-ügyről"
2011. augusztus 25. csütörtök 20:48

A Pannon Filharmonikusok Művészeti Tanácsának közleménye. (Előzmények itt - és jobbra a Kapcsolódó írások között.)
A Pannon Filharmonikusok Művészeti Tanácsa a zenekar művészei nevében mélységes csalódottságát fejezi ki Peskó Zoltán nyilatkozatai és az azt körülvevő, a komolyzenéhez és a művészethez méltatlan sajtómegjelenések és értelmezések kapcsán. Megdöbbentőnek és méltatlannak tartjuk azt a polémiát, ami Peskó Zoltán karmester úrnak az ÉS részére adott interjúja mentén - annak egy mellékmondatát felkapva - az országos médiában kialakult. Különösen riasztó, hogy a „páva-ügy" médiageggé vált. A Művészeti Tanács és a zenekar elhatárolódik minden, a művészetet politikai kontextusba helyező értelmezéstől.
Annak leszögezése mellett, hogy Peskó Zoltán életművét, művészi nagyságát nagyra tartjuk, és tisztelettel gondolunk a Pannon Filharmonikusoknál eltöltött két évadra, rögzítsük a tényeket.
"Szolidaritási akció a Kodály Központ előtt Kodály művéért"
1. A Művészeti Tanács értetlenségét fejezi ki amiatt, hogy Peskó Zoltán több hónappal távozása után bírálja együttműködését a zenekar igazgatójával, holott együttműködésük két évében ilyen panasszal a zenekar és a zeneművészet érdekeit képviselő választott grémiumhoz, a Művészeti Tanácshoz nem fordult.
2. Peskó Zoltán karmester úr szerződése 2011. júniusában lejárt, melyet az igazgató a Művészeti Tanáccsal egyetértésben nem hosszabbított meg.
3. A Kodály Központ hivatalos megnyitó programján Kodály legfontosabb művét, a Psalmus Hungaricust játszotta a zenekar. Hozzáértők számára bizonyára nem kétséges a választás helyessége, és az alkalomhoz illő volta.
4. A Pannon Filharmonikusok Művészeti Tanácsa kiemelten fontosnak tartja leszögezni, hogy a zenekar az elmúlt tíz évben Magyarország meghatározó, mára már külföldön is jegyzett szimfonikus zenekarává vált; mindezt Horváth Zsolt igazgató úr - aki maga is művész, a zenekar tagja - vezetése alatt, kitűnő karmesterek szerződtetése mellett érte el. Az együttes a jelenlegi vezető karmester, a Finnországból hazatérő Bogányi Tibor segítségével folytatja azt a művészi utat, amit az ezredfordulón megkezdett.
5. A Pannon Filharmonikusok Művészeti Tanácsának javaslatára Horváth Zsolt igazgató tartózkodik bárminemű nyilatkozattól annak érdekében, hogy a szeptember elején induló zenei évad a művészetről szóljon, melyet Bogányi Tibor új vezető karmester vezetésével épp a mai napon kezdett meg a zenekar.
Képünkön (balról): Peskó Zoltán, Horváth Zsolt és dr. Páva Zsolt, a karmester-zeneigazgató Pécsre szerződését bejelentő két évvel ezelőtti sajtótájékoztatón, a Cella Septichorában.
A Pannon Filharmonikusok Művészeti Tanácsa
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Alapításuk 150. évfordulóját...
- Már több mint félmillióan küldték...
- Megdőlt egy szakállas országos...
- Több mint másfél hónapja hiába...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Petri György nevét viseli a megújult...
- Angliáig jutott a Mohácsi-szigetről...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...
- Vádat emeltek egy baranyai drogbanda...