Hogyan lesznek ebből új homlokzatok?
2009. március 16. hétfő 20:27

Mint ismert, az önkormányzat egy idén október végéig fennálló lehetőséggel összesen harmincmillió forintos támogatást ad a történelmi belvárosban élőknek - abban az esetben, ha felújítják épületük homlokzatát.
A házanként több milliós tételhez a költségek maximum felét, és legfeljebb másfél millió forintot biztosítanak. A várható érdeklődés miatt lakossági fórumot rendeztek hétfőn Gonda Tibor alpolgármester, Hódosi Vera városfejlesztési bizottsági elnök, a városházi szakapparátus és az OTP Bank régiós vezetőinek részvételével.
A lehetőségek ismertetése után a megjelent mintegy húsz érdeklődő (tulajdonosok, lakók, közös képviselők) kérdezhetett is a részletekről.
Volt, aki azt mondta, hogy összesen tízmillió forintba kerülnének a munkálatok, így a maximum támogatás igénybevételével is hatalmas terheket kellene vállalniuk a társasházban lakóknak. Ilyen feltételekkel pedig erősen kérdéses, belevágnak-e az felújításba.
Egy Perczel utcai társasház lakója már konkrét ajánlatokkal érkezett, s 6-8 milliósra becsült felújítási költségekről számolt be.
Megkérdezte, vajon a város száz százalékos tulajdonú cége miért kötelezi majd őket területfoglalási díjak megfizetésére?
Mint mondta, a felállványozás miatt felmerülő tétel a teljes beruházás tíz százalékát is eléri, ami szerinte távol áll a polgárbarát hozzáállástól. Gonda Tibor válaszában azt mondta: a holdinggal tárgyaltak ugyan a témában, ám a cégvezetőség hajthatatlan, a díjakat ki fogja vetni, ugyanúgy, ahogy a kulturális rendezvények idején még a várostól is beszedi azokat.
Egy másik érdeklődő az építési engedélyekhez és a pályázaton való induláshoz szükséges tulajdoni lapok kiváltásáról kérdezett. Elmondta, egy társasház esetében ez a "formaság" ötvenezer forintba is belekerülhet, ezért az ügymenet ebben az esetben való ingyenessé tételére tett célzást. A válaszból megtudhattuk, az illeték köztehernek minősül, amelynek megfizetése alól nincs kibúvó.
Az egyik közös képviselő utalt rá, a különböző engedélyek beszerzésének kezdete és a jogerőre emelkedés között fél év is eltelhet, ami jelentősen hátráltatja a munkákat, s az is előfordulhat, hogy 2010 első felére sem végeznek a felújítással. A tisztségviselők válaszából kiderült, hogy legjobb esetben is két hónapra lesz szükség ilyen esetekben, amit tudomásul kell venni egy műemléki védettségű ház esetén.
Hódosi Vera elismerte, könnyen előfordulhat, hogy a keret hónapok alatt kiürül, a pályázatokat ugyanis folyamatosan, kéthavonta bírálják el. Mint fogalmazott, van esély arra, hogy állami segítséggel további forrást tudnak adni még ez év folyamán. Hozzátette, mindezt az igények is befolyásolják.
Képünkön: háttal Gonda Tibor és Hódosi Vera az érdeklődők kérdéseit várják.
Kép és szöveg: Korb Zoltán
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szorult helyzetbe került fecskét...
- Dísznövény kiállítást és vásárt...
- Orbán Viktor szerint négyszeresére nő...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Kérés nélkül is kapnak gondosórát a...
- Nem várható a koronavírus-fertőzések...
- Halálos ütközés Pécs határában:...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Több ezer látogató vett részt a...
- Egészséges csecsemőt hagytak egy...