HM: "évi 22 milliárdba kerül az elhúzódó Tubes-ügy"
2009. július 07. kedd 07:48
A tárca tájékoztatása szerint a radarállomás felépítésének késleltetése miatt fenn kell tartani a térségben lévő radarszázadokat és működtetni kell az egyébként jelentős korszerűsítésre szoruló 30-40 éves radartechnikát.
"Rendkívül sajnálatosnak tartjuk, hogy Pécs környékén többször is a helyi politikai erők rövid távú céljainak áldozata lett eddig az ország 3. radarállomásának megépítése" - olvasható a közleményben.
A közigazgatási per - amelyet pécsi civil szervezetek kezdeményeztek a radarállomás építési engedélyének visszavonása érdekében a tárca ellen - hétfőn, az 5. tárgyalási fordulón az alperes tanújának meghallgatásával folytatódott. A Fővárosi Bíróság a tanúkihallgatások idejére - államtitkok miatt - a nyilvánosság kizárását rendelte el.
A per szeptember 16-án folytatódik, az eljárás jogerős befejezéséig a HM nem folytatja az építkezést.
Vicze Csilla, felperesi jogi képviselő a tárgyalás után az MTI-nek azt mondta, hogy szerintük az államot terheli a felelősség az elhúzódó per miatti többletköltségekért, hiszen a pécsiek kezdettől fogva ellenezték a radar felépítését a Tubesen. Az ügyvéd hozzátette: "szégyenteljes", hogy a minisztérium őket teszi felelőssé a saját rossz döntéséért.
Kitért arra, hogy felülvizsgálati kérelemmel fordultak a Legfelsőbb Bírósághoz a közigazgatási perből korábban kizárt civilek, mert vitatják a Fővárosi Bíróságnak a kizárásról szóló döntését.
Vicze Csilla - aki szintén felperes, s őt is kizárták az eljárásból - elmondta: álláspontjuk szerint nem volt indokolt a Fővárosi Bíróság döntése, például azért sem, mert az építési hatóság előzőleg megállapította a pécsi polgárok kereshetőségi jogát, így a bíróság ezt már nem vizsgálhatta volna. A Legfelsőbb Bíróságtól azt várják, hogy adja vissza a kereshetőségi jogot a civileknek - tette hozzá.
Közlése szerint az eljárásból 26 magánszemélyt zártak ki. A felperesek között maradt Pécs megyei jogú város önkormányzata, Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa, Hosszúhetény és Oroszló önkormányzata, valamint az Összefogás Pécsért Egyesület.
A per előzménye, hogy a közigazgatási eljárásban az első fokon eljáró katonai építésügyi hatóság, majd másodfokon a honvédelmi miniszter is engedélyezte a Tubes tetején lévő katonai híradó objektum korszerűsítését, a NATO-radar kiépítését. A miniszteri határozatot azonban megtámadták a felperesek a Fővárosi Bíróságon.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Orbán Viktor: meg fogjuk akadályozni...
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...
- Gomolyfelhők zavarhatják vasárnap a...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Idén is kinyitják Baranyában a...
- Applikációval, egyszerűen intézhetik...