Hitgyüli, muszlimok, szcientológia...

2011. február 21. hétfő 18:58

Hitgyüli, muszlimok, szcientológia...
A társadalom összességében pozitívan tekint a tevékenységükre - állították lapunknak a Krisna Tudatú Hívők, a Hit Gyülekezete és a Muszlimok Magyarországi Egyházának vezetői. Pécsett a történelmi egyházak mellett számos kisebb gyülekezet is működik, zömük mind több hívőt tudhat magáénak. A statisztikák szerint egyre többen fordulnak a kisebb egyházak felé, az ellenzők szerint ugyanakkor ezek a vallási közösségek csak az adókedvezmények miatt jöttek létre. A Pécsi Újság.hu három, Pécsett is aktív kisegyház vezetőjét kereste meg, hogy pontosabb képet kapjon működésükről.

A mai európai öltözékhez szokott többség számára furcsának tűnő figurák jelentek meg évekkel ezelőtt a Széchenyi téren. Ma már tudjuk, hogy a tradicionális indiai ruhák általában krisna-tudatú hívőket rejtenek.

- Pécsett jelenleg nem működik központunk, ezért kevesebb az állandó tagunk a helyszínen, ám a hívők továbbra is szerveznek zenés-táncos felvonulásokat, heti találkozókat. A városban és környékén körülbelül húsz kiemelt tag vesz részt ezek folyamatos szervezésében és lebonyolításában - kezdte Lenkovits László, a Magyaroszági Krisna-tudatú Hívők pécsi központjának egykori lakója, aki úgy tapasztalja: az emberek túlnyomó többsége pozitívan tekint a krisnásokra.

- Pár évvel ezelőtt, amikor Magyarországon nem volt még széles körben ismert a közösségünk, talán tartózkodóbbak voltak az emberek, de ez szerencsére megváltozott. Úgy érzem, nyitottabbá vált a társadalom. Az ételosztások és a prédikáló programok során azt a visszaigazolást kaptuk az emberektől, hogy szükségük van a segítségünkre, szeretik ételeinket, kíváncsiak hitéleti tevékenységünkre. Vannak olyan tehetősebb emberek, akik, mivel egyetértenek karitatív céljainkkal, szabadidejükben eljárnak segíteni az ételosztásokra.

A Krisna-tudatú hívőknek éveken keresztül házuk is volt Pécsett, de az egyház szervezeti átalakulása a helyi központ átmeneti megszűnését is jelentette. Az önkéntesek nagy része jelenleg a somogyvámosi Krisna-völgyben, vagy Budapesten teljesít szolgálatot. Az indiai lakto-vegetáriánus étterem viszont - melyet az egyik gyülekezeti tag üzemeltet - nagy sikerrel működik a baranyai megyeszékhelyen.

A Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége tevékenységét elsősorban a hívők adományából fedezi, de az egy százalékos adófelajánlásokra és az önkéntesek munkájára is számíthatnak.

Bár regisztrált tagsága - a lapunknak adott nyilatkozat szerint - nincs, a Hit Gyülekezete pécsi rendezvényein megközelítőleg ezer ember vesz részt, rendszeresen.

- Pécsi közösségünk - hasonlóan az országos gyülekezethez - elsősorban az istentiszteletre és az evangélium üzenetének átadására teszi a hangsúlyt, emellett kiterjedt oktatási, nevelési, karitatív és drogprevenciós tevékenységet is folytat. Fellépünk a rasszista, antiszemita ideológiákkal szemben. Közösségünk tagjait felelős társadalmi szerepvállalásra ösztönözzük, és örülünk annak, hogy helyi szinten is olyan személyek tartoznak (tartoztak) közösségünkhöz, mint például a magyar futballválogatott csapatkapitánya, Gera Zoltán - mondta Akaró Balázs, a pécsi iroda vezetője.

Az egyszázalékos adófelajánlások alapján a Hit Gyülekezete ma Magyarország negyedik legtámogatottabb egyháza.
 
Akaró Balázs szerint ez is azt mutatja, hogy az emberek jelentős része szimpatizál a vallási közösséggel.

- A többség részéről kifejezett támogatást érzékelünk. Sokan, ha nem is csatlakoznak hozzánk, de szimpatizálnak velünk. És felismerik, hogy egy ilyen értékvesztett "való világban" milyen fontos szerepet töltenek be a hozzánk hasonló közösségek - mondta. - A Hit Gyülekezete üzemelteti Pécsett a Sztárai Mihály Általános Iskola, Óvoda, Bölcsőde és Alapfokú Művészetoktatási Intézményt, melyet 2004-ben alapítottak. Jelenleg közel 250 gyermek jár ide. Emellett létrehoztuk a Hites Adakozók Hálózatának pécsi segélyszervezetét is, amely kiterjedt karitatív szolgálatot lát el a régiónkban, a hívők önkéntes adományaiból - tette hozzá a pécsi irodavezető.

A délszláv háború alatt a déli országrészben, így Pécsett is, nagy számban tartózkodtak iszlám menekültek, főleg bosnyákok. Ők természetesen már nincsenek a városban, de iszlám közösség ma is található a városban.

Sulok Zoltán, a Magyarországi Muszlimok Egyházának elnöke arról tájékoztatta a Pécsi Újság.hu-t, hogy a pénteki imákon Pécsett nagyjából 30-40 férfi vesz részt, de egy ünnepi eseményen ennél jóval többen jelennek meg.

- Nem tapasztalunk ellenszenvet a társadalom részéről, vallásszabadság van, így mi is megélhetjük a hitünket - mondta Sulok Zoltán.

A muszlim közösség Pécsett imahelyet tart fenn, az istentiszteletek helyszíne a Jakováli Hasszán dzsámi. A Magyarországi Muszlimok Egyháza - mely ugyan vallásoktatást folytat, de - intézményt nem üzemeltet a városban. A közösség az egy százalékos felajánlásokból és a hívők adományából tartja fenn magát.

Kérdéseinkkel a Szcientológia Egyházat is megkerestük, a beígért válaszok azonban elmaradtak.

Palotás P. - Fotó: Kováts Judit