Hirdnek nem jut a milliárdos fejlesztési keretből?

2008. április 22. kedd 21:55

Hirdnek nem jut a milliárdos fejlesztési keretből?
Ki járhat jobban a keleti városrehabilitációs pénzek elosztásánál? A mecsekszabolcsi szocialista képviselő, Hering Gyula szerint Hirdnek és Újhegynek sem jut majd a keleti városrészek rehabilitációját célzó másfél milliárdból. Mint ismert, Hirden ellenzéki képviselőt választottak a helyiek a 2006 őszi önkormányzati voksoláson - de a részönkormányzat vezetője szocialista.

Utak rendbetételét, ezer négyzetméteres közösségi ház építését és óvodafelújítást emleget Hering Gyula, a szabolcsi körzet MSZP-s képviselője, amikor az EKF úgynevezett maradványpénzeiből megvalósuló a keleti városrehabilitációs programról beszél.

Mint ismert, az önkormányzat azután döntött, a rehabilitációra fordítandó mintegy másfél milliárd forint felhasználásáról, hogy több kulcsberuházás költségvetését is leszorították, illetve a Nagy Kiállítóteret sem a korábbi elképzeléseknek megfelelően, önálló intézményként valósítják meg a kulturális főváros programon keretén belül. A keleti városrészekben - Szabolcson, Vasason, Hirden és Somogyban valamint Pécsbányatelepen - élők így azzal számolhatnak, hogy végre szűkebb környezetükben is megindulhatnak végre a fejlesztések.

Ellen-aláírásgyűjtés, tét nélkül

Mint arról beszámoltunk az egykor különálló Szabolcsban a pécsi kötelék felbontását célzó aláírásgyűjtéshez szükséges ívek hitelesítése zajlik. A településegyesítés megszüntetésére egy héttagú bizottság is felállt már. Mint Hering Gyula lapunknak elmondta, időközben egy másik, az elszakadást ellenző aláírásgyűjtésnek is hozzáfogtak, bár ennek mindössze csak annyi a szerepe, hogy a levelást ellenző helyiek véleményét is kérjék az ügyről.

Hering Gyula szerint azonban Hirdnek nem jut a forrásokból, s minderről már a közgyűlés is döntött.

A szocialista képviselő azt mondja, azért nem jut az ellenzéki politikus, Huba Csaba által képviselt településrésznek a másfél milliárdból, mert a szakemberek számításai alapján a városrehabilitációra benyújtandó pályázati feltételeknek nem felel meg, ugyanis szociális szempontból kicsivel jobb helyzetben van, mint Szabolcs.

Mindenesetre úgy véli, nagyobb esély van azoknak a képviselőknek lobbizni, akik tagjai a városvezető koalíciónak, Szabolcs pedig azért is kiemeltje a programnak, mert errefelé közel ötszáz cigány él rendkívül rossz körülmények között (György-telepen, István-aknán, illetve a Hősök tere környékén). Megjegyezte, a pályázat szerint csak a pénz 65 százalékát fordíthatják fejlesztésekre, a többit foglalkoztatásra kell áldozniuk. Arra a kérdésre, hogy forintosítva mennyit is jelent majd ez a lobbierő, nem válaszolt: nem árulta el, hogy az ő választókörzetére a másfél milliárdos keretből mennyi is juthat majd.
A hirdiek természetesen nem örülnek, hogy Hering szerint kimaradnak a fejlesztésekből. Vincze Károlyné, a helyi részönkormányzat tagja szerint felháborító, hogy településrészük, a Szabolcstól még keletebbre eső Hird nem részesül a forrásokból. Mint mondja, bár még csak két esztendeje látja el - társadalmi munkában - a feladatot, de ő is látja, hogy a részönkormányzat rendelkezésre bocsátott évi egymilliós költségvetés semmire sem elegendő.

Az ügy pikantériája, hogy a helyi részönkormányzat elnöke, Tóth Mihályné, szintén MSZP-s képviselő.

Szerinte - Hering Gyula állításával szemben - korántsincs még lezárva történet, s ha nem is az EKF-keretből, de mindenképpen fordítani kell a szóban forgó, egyelőre az ügy vesztesének tűnő városrészekre is. Ugyanakkor megjegyezte, egyáltalán nem ért egyet azzal, hogy Hirdre illetve Újhegyre csak azért ne jusson a pénzből, mert egy kicsivel jobb az itt élők szociális helyzete, s a Hering által említett szakértői vizsgálat egyes pontjait is kifogásolja.

Huba Csaba, fideszes hirdi képviselőt is többször kerestük az ügyben, de lapzártáig nem sikerült kapcsolatot teremtenünk vele.


FRISSÍTVE:
(15:33)

Huba Csaba szerdán elmondta, kezdetekkor Hird mellett Vasast és Somogyot is ki akarták hagyni a programból, bár ő minden lehetséges fórumon próbált érvelni amellett, hogy miután mindhárom településrész Pécs leghátrányosabb területei közé tartozik, így megérdemlik, hogy a másfél milliárdból részesüljenek. Huba elmondása szerint végül csak két településrész került be a programba - sajnálatos, hogy a városrehabilitációs pályázat feltételeinek nem felelt meg Hird.

Mint mondja, egy, az önkormányzati képviselők által alakított munkacsoport is felállt, amely a keleti városrész rehabilitációs programjának akciótervét dolgozza ki, s melyben Somogy és Vasas képviselőjeként maga is részt vesz. Huba szerint egy kész anyaggal is rendelkezik, amelyben többek között, művelődési ház, kultúrotthon, és azok környékének rendbetétele, valamint számos lakatlan, rossz állapotban lévő épület hasznosítása is szerepel, és a foglalkoztatási programban is szeretne minél több helyit bevonni. Pontos összegről nem tud, egy reális, igényeknek megfelelő elosztásban bízik.

Hirddel kapcsolatban hozzátette, nyilvánvaló, hogy a körzet képviselőjeként mindhárom településrész érdekeit képviselnie kell, de most nem járt eredménnyel. Azt azonban sikerült elérnie, mondta hozzá, hogy a hirdi főutcák javítása az „újraélesztett" Sopianae-tervben szerepeljenek, melyet az Európai Befektetési Banktól felvenni kívánt hitelből valósítanának meg.



B. M. - Fotó: Dittrich Éva