Helyi védettség alatt a Hunyadi-szobor

2009. június 07. vasárnap 18:50

Helyi védettség alatt a Hunyadi-szobor
A pécsi képviselő-testület nemrég - az építészeti örökség helyi védelméről szóló rendeletének módosításával - helyi védelem alá vont számos belvárosi épületet, köztük ideiglenesen a Jókai utcai Postapalotát, valamint a Hunyadi-szobrot, a védendő területek listájára pedig a Szabadság úton fekvő, a vasútállomás előtt található Schlauch villatelepet is.

A helyi védelem célja a városban fellelhető értékes építészeti, táji és az épített környezettel kapcsolatos „természeti elemek jellegzetességének, hagyományos megjelenésének" megőrzése. Csak azok az értékek kerülhetnek a védettségi körbe, amelyek külön jogszabály alapján nem állnak országos védelem alatt.

A pécsi képviselő-testület első alkalommal 2005-ben helyezett helyi védelem alá 14 ingatlant, köztük a Munkácsy Mihály utcai rendelőintézet tömbjét (amit most a 2006-ban szintén védelem alá vont Zrínyi Miklós Tüzérdandár Laktanyával, ismertebb nevén A/1 laktanyával együtt kivett a megóvandó értékek közül). A következő ütem során 2006-ban nyolc ingatlan és három terület, 2007-ben pedig további 45 ingatlan került a védendő helyi értékek csoportjába, míg tavaly 54 ingatlan, 2 terület és 2 növényállomány került levédésre.

A rendelet szerint a „védelem alatt álló építményt az e célra rendszeresített »Védett építmény« vagy »Védett épület« feliratú táblával kell megjelölni. A tábla elhelyezését a tulajdonos tűrni köteles[!]".

Az építészeti örökség helyi védelméről szóló rendelet leszögezi, hogy a védésre került és védelem alá vonandó épületek és területek listáját a városi főépítész felügyeli, elkészítésére és bővítésére ő tesz javaslatot a közgyűlés felé.

Hódosi Vera, önkormányzati képviselő lapunknak ugyanakkor azt mondta, hogy bárki tehet javaslatot épületek és területek védetté nyilvánítására. Az inítvány bekerül abba a csomagba, amit egy szakmai bizottság tárgyal, a bizottsági határozatot követően pedig a közgyűlés dönt és fogadja el a védendő értékek körét.

Érdekesség, hogy már szerepel a listán - egyebek mellett - a régi Kertváros területe, a Rókus-domb és környéke, a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet területe, a Bajcsy-laktanya növényvilága, valamint a mecsekszentkúti harangláb is.

EQM - Fotó: Dittrich Éva