Hatvannégy százalékkal többen vallják magukat cigánynak a régióban, mint tíz éve

2014. május 04. vasárnap 20:14

Hatvannégy százalékkal többen vallják magukat cigánynak a régióban, mint tíz éve

Negyvenháromezer-ötszázan vallották magukat cigány származásúnak a Dél-Dunántúlon 2011-ben, hatvannégy százalékkal többen, mint tíz évvel ezelőtt, derül ki a statisztikai hivatal most közzétett elemzéséből. Pécsett hivatalosan a lakosság két százaléka roma nemzetiségű, a megye egészében - nyilván az önbevallás alapján - 4,6 százalékos az arányuk.

Az országos átlagot jóval meghaladóan, hatvannégy százalékkal bővült a magukat a cigány nemzetiséghez sorolók száma a Dél-Dunántúlon tíz év alatt, tette közzé a statisztikai hivatal (KSH).


Ötödrészüknek sem volt munkája

Míg a teljes népesség 36,8%-a foglalkoztatott volt a legutóbbi népszámlálás idején, addig a romáknak csupán 18,8%-a. A munkanélküliek esetében fordított a helyzet, a cigány népességben mért munkanélküliségi arány (13,3%) több mint a duplája a teljes népességet jellemzőnek.

A 2011-es összeírás során 43 500-an vallották magukat romának. Arányuk 4,7 százalék, ami az ország régiós rangsorában a harmadik helyet jelentette a Dél-Dunántúl számára. Ennél magasabb mutató csupán Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön volt.

A régió megyéi közül a cigányság Somogy népességében érte el a legmagasabb hányadot (5,3%), Baranyában 4,6, Tolnában pedig 3,9% volt a részarányuk.
A megyék rangsorában ezzel Somogy az ötödik, Baranya a hetedik, Tolna pedig a nyolcadik helyet foglalta el.

Alacsony iskolázottság

Míg a dél-dunántúli népességből minden negyedik személynek volt érettségije 2011-ben, addig a cigányságot tekintve csupán minden huszonhetediknek. A 2011. évi cenzus szerint mindössze 313 cigány rendelkezett felsőfokú végzettséggel.
A Dél-Dunántúl cigány népességének négytizede Baranya megyében él, a második legnagyobb létszámú kisebbségi közösséget alkotják a németek mögött. 2011-ben közel 17 600-an vallották magukat cigánynak, 1,7-szer többen, mint tíz évvel korábban. A megye 301 települése közül 46-ban élt számottevő, a lakosságnak legalább ötödét kitevő cigány népesség.

A városok közül Mágocson (9,0%) él a legjelentősebb létszámú cigány népcsoport, de a baranyai átlag feletti hányadról beszélhetünk Sásd (6,1%) és Komló (4,7%) esetében is.

Pécsett a lakosság két százaléka mondta magát cigány nemzetiségűnek.

A járásokat tekintve a megyében a sellyeiben a legmagasabb, 16,1 százalék a cigány nemzetiségűek aránya a KSH adatai szerint, a legkisebb, két százalék a pécsváradiban. A Mohácsi Járásban ez a mutató 3,8, a pécsiben 2,3 százalék.

Képünk illusztráció (forrás: MTI). 

P. Zs.