Hatszáz négyzetméter Zsolnay a falon

2010. szeptember 09. csütörtök 10:25

Hatszáz négyzetméter Zsolnay a falon
Több mint százmillió forint az összértéke annak a Zsolnay-díszburkolatnak, amely a szerdán megnyitott új Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontot díszíti. A Balázs Mihály Kossuth-díjas építész tervezte épületbe Nagy Márta Ferenczy Noémi-díjas pécsi keramikusművész alkotta a 600 négyzetméternyi központi tér több mint 60 ezer darabból álló, 19 különböző színt tartalmazó szivárványdíszítését.

A Zsolnay-kerámia a hat emelet magasságú, központi térként is szolgáló aulát díszíti. A mintegy 60 ezer, 12x18 centiméteres, egyenlő szárú háromszögből álló, egyedi tervezésű és kivitelezésű műalkotás Nagy Márta és a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. fél éven át tartó együttműködésével jött létre, felrakása több hónapig tartott. A kész mű értéke meghaladja a százmillió forintot.

A Kaptár Zsolnay-burkolata a legnagyobb egyedi tervezésű egybefüggő kerámiaburkolat a modern magyar építészetben – ehhez hasonló méretű és minőségű burkolatokat a századelőn készített a pécsi gyár. Az új burkolatban már megjelenik a Zsolnay egyedi, védett technológiája, az eozin is, ám a porcelánmanufaktúra új színeket, árnyalatokat is kifejlesztett a művészi elképzelések megvalósítására. A kerámiadíszítés így a pécsi szakemberek tudását és a helyi művészek kreativitását is megjeleníti a tudásközpontban – de praktikus célokat is szolgál. A speciálisan égetett kerámiák nem igényelnek külön tisztítást, a levegőben szálló por nem tapad meg az anyagon, így a Zsolnay-burkolat hosszú éveken át őrzi eredeti ragyogását.


Nagy Márta Ferenczy Noémi-díjas keramikusművész, szobrász 1954-ben született Budapesten. A Magyar Iparművészeti Főiskola elvégzése után több neves hazai porcelángyárban dolgozott tervezőként. A 80-as évek végétől művészetében a plasztikai formálás vált meghatározóvá, a 90-es évektől kezdve műveiben egyre inkább megjelenik a szobrászati gondolkodás.

2000-ben a Pécsi Tudományegyetemen Szabad Művészetek Doktora (DLA) fokozatot szerzett, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának egyetemi tanára. A MKISZ, a Művészeti Alap, majd MAOE (1979), a DeFORMA keramikuscsoport (1993-96), a Terra Kerámiaszobrász Egyesület (1992) és a Nemzetközi Kerámia Akadémia (AIC) tagja (1999). Állandó tagja a hollandiai Delft-ben található Terra Gallerynek.

Balázs Mihály Kossuth- és Ybl-díjas építész Hernádon született 1955-ben. A műszaki egyetem elvégzése után a Középülettervező Vállalatnál dolgozott, 1986 óta a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem építészmérnöki karának középülettervezési tanszékén tanít, 1998 óta egyetemi docens. Első középületét, a kazincbarcikai katolikus templomot 1995-ben adták át.

A nevéhez köthető többek között a budapesti vatikáni nunciatúra épülete, a fővárosi Magyar Szentek temploma, a soproni Szent Imre plébániaközpont, a kazincbarcikai és a fehérgyarmati görög katolikus templom, két fővárosi egyetemi épület és a T-COM Csoport 1999-ben átadott, The Architectural Review által díjazott épülete. Legutóbbi munkái közé szülőfaluja, Hernád közösségi háza és a Kaptár épülete tartozik.

EQM / Zsolnay Manufaktúra Befektető Kft.