Hatósági áras lesz a víz- és a szemétszállítási díj

2011. december 25. vasárnap 19:24

Hatósági áras lesz a víz- és a szemétszállítási díj

A kormány szeptember elején jelentette be, hogy - a gáz, az áram és a távhő után - a víz- és csatorna-, valamint a szemétszállítás díját is hatósági árassá tenné. Pécsett a Tettye Forrásház Zrt.-t és a BIOKOM Kft.-t érinti a nemzeti fejlesztési miniszter által kidolgozandó új jogszabály, a változásokról az érintetteket kérdeztük. A pécsi képviselő-testület idei utolsó ülésén - utolsó lehetőségeként - megemelte az említett szolgáltatások tarifáit.

Bár városunkban a BIOKOM Kft. feladatai közé tartozik a hulladékszállítás, az új jogszabály bevezetésével kapcsolatos változásokról egyelőre a társaságnál sem tudnak semmi érdemlegeset. Lóczi Szidónia pr-menedzser legalábbis kérdésünkre nem tudta megmondani, hogy az új rendszer életbe lépésével milyen irányban változnak a hulladékkezeléssel kapcsolatos díjak - noha az önkormányzat döntése értelmében januártól tíz százalékkal emelkedik a szemétszállítás díja.

A vízdíjak tekintetében elég változatos képet mutat a statisztika, a nagyvárosok között Pécsett kell az egyik legmagasabb összeget fizetni a szolgáltatásért, egy csatornázott ingatlan tulajdonosának eddig bruttó 730 forintjába került egy köbméter víz. Az idei utolsó közgyűlésen azonban bruttó 8,4 százalékos díjemelésről döntöttek a városatyák, így ezentúl 791 forint a tarifa. A díjtétel egyébként függ a település domborzati viszonyaitól, a lakosságszámtól és a szolgáltató műszaki adottságaitól is.

A Pécsett és 14 környékbeli településen mintegy 170 ezer lakos ellátását biztosító Tettye Forrásház támogatja a hatósági ár bevezetését, ami "a legjobb megoldás lenne a társaság számára", hiszen ha az állam szabja meg az árakat, akkor a szolgáltatás is nagyobb segítséget és védelmet kap.

- Hasonlóan támogatjuk az új víziközmű törvényt is. A víziközmű társaságok és a szakszervezetek már 15 éve várnak egy olyan jogszabály elfogadására, amely biztosítja a hazai vagyon védelmét. A szakma tehát örül a kormány terveinek. Az új törvény előnyei lehetnek például, hogy megmaradnak a munkahelyek, biztosabb lesz a szolgáltatás, és minden értelemben biztonságban tudhatjuk ezt a stratégiai közvagyont - fogalmazott kérdésünkre Csöngei Adrienn kommunikációs referens.

Azt egyelőre még a Tettyénél sem tudják, hogy a hatósági ár bevezetése növelni vagy csökkenteni fogja-e a díjszabást.

- Alapvetően nemcsak a víz- és csatornadíjak összege a fontos, hanem az is, hogy mennyi tudunk majd fordítani közműfenntartásra, illetve a hálózat felújítására, amelyet már két éve folyamatosan végzünk - fogalmazott Csöngei Adrien, aki hozzátette, hogy eddig csaknem másfél milliárd forintot fordítottak korszerűsítésre.


H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva