Határfolyók, melyek összekötnek

2010. június 10. csütörtök 17:43

Nagy érdeklődés kísérte ma délelőtt a magyar-horvát foglalkoztatáspolitikai szakértői akadémia nyitókonferenciáját Harkányban. Az akadémia létrehozására a Magyarország-Horvátország - IPA Határon Átnyúló Együttműködési Programnál pályázott és nyert támogatást a Dél-Dunántúli Regionális Munkaügyi Központ (DDRMK).

A konferencián Szőke István, a DDRMK szakmai igazgatója elmondta: a támogatás elnyeréséhez biztos alapot szolgáltatott a régió munkaügyi központjának nemzetközi kapcsolatrendszere, melyben évtizedes múltra tekint vissza a magyar-horvát szakmai kapcsolat.

A kéttengelyű projekt a Pécs-Eszék, valamint a Zalaegerszeg-Csáktornya vonalakon valósul meg. Ez utóbbiban a Nyugat-Dunántúli Regionális Munkaügyi Központ (NyDRMK) mint hazai projektpartner veszi ki részét a tevékenységből.

A projekt általános célja egy határmenti, magyar-horvát integrált munkaerőpiac támogatása. Az akadémia létrehozásával kívánják megteremteni az együttműködés intézményi szintjét, a két ország foglalkoztatási eszközrendszerének összehangolását a munkaügyi szervezetek foglalkoztatáspolitikai szakértőinek bevonásával. A határmenti együttműködés horvát képviselői a konferencián bemutatták országuk és régióik munkaerőpiaci helyzetét, szervezetük tevékenységét: Anto Barukčić, az eszéki munkaügyi központ regionális vezetője, Kapronca -Körös (Križevci) megyéből Jadranka Čapalija, a csáktornyai (Čakovec) régióból Vladimir Zebec, Vinkovciból Dubravka Konečni igazgató tartott előadást.

Az előadók között volt a zágrábi székhelyű Magyar-Horvát Kereskedelmi- és Iparkamara elnöke, dr. Győrvári Márk is (képünkön), aki elmondta, hogy a kamara fontos részt vállal az induló projekt megvalósításában, szokásához híven a horvát-magyar érdekszövetséget képviselve. Kiss Ambrus, a NyDRMK főigazgatója előadásában kiemelte, hogy Magyarország két évtizedes, súlyos foglalkoztatási gondokkal küzd. Figyelmeztetett, hogy a gazdasági válságnak még nem értünk a végére: annak emberi következményei, a munkaerő minőségére gyakorolt hatásai súlyosak és tartósak. Optimizmusának adott hangot viszont a tekintetben, hogy a nemzetinek tekintett problémák megoldhatók nemzetközileg is.

A jelenlévők az előadók között köszönthették Ljiljana Pancirov horvát főkonzul asszonyt, Brebán Valériát, a DDRMK főigazgatóját, valamint Rózsa Dianát, a Magyarország-Horvátország IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program egyik vezetőjét is.

A szakértői akadémia vezető felszólalói az esemény végén annak a reményüknek adtak hangot, hogy a harkányi rendezvényt további eredményes horvátországi - az sem baj, ha tengerparti - workshopok is követik.


Kép és szöveg: Király Erika