Hatalmas üzlet a klinikán: ki nyer ma?

2009. július 05. vasárnap 19:53

Hatalmas üzlet a klinikán: ki nyer ma?
Egy hatástanulmány után szakíthat a klinikum az eddigi gyakorlattal, s gyógyszerbeszerzéseit egy kalap alatt, összevonva intézheti. Az eljárásra a vezetés szerint a költséghatékonyabb működés miatt van szükség, ellenzői szerint azonban itt is a "magyaros közbeszerzési modellről" lesz csak szó, azaz valaki nagyon jól fog járni.

Eddig is voltak kisebb-nagyobb közbeszerzések a pécsi klinikánál, ám azokat egyes részbeszerzések miatt írták ki. Most azonban az a törekvés, hogy egy nagy merítéssel bizonyos időtartamra az összes gyógyszer beszerzésére leszerződjenek valakivel.

A tétel nem kicsi, hiszen a kimutatások szerint évente körülbelül kétmilliárd forintot költenek orvosságokra, ez a szám pedig csak emelkedni fog a megyei kórház integrálódását követően.

Kollár Lajos professzor, a klinikum vezetője azt mondja: egy cél vezérli az egyetem vezetését, mégpedig, hogy a lehető legolcsóbban lehessen beszerezni a termékeket. Mint az az Pécsi Újság.hu-nak elmondta, nemrégiben készült el egy hatástanulmány, amely a többi hazai kórház által folytatott közbeszerzések alapján ajánl megvalósítási alternatívát. Ennek részleteiről ugyan még nem beszélhetett, de, mint mondta, a szenátus július közepéig döntést hoz a közbeszerzés kiírásáról.

Házon belül azonban nem mindenki ért egyet a tervekkel.

Mint lapunk kérdésére, nevük elhallgatását kérő vezetők elmondták, szakmailag nem minden esetben indokolható a közbeszerzés, hiszen a gyógyszertermékek mértékét nem lehet pontosan előre megbecsülni. Mint egyikük egy példát elővéve mondta, "egy építőipari beruházás során pontosan meg lehet határozni a felhasználandó téglák számát. Azt azonban nem tudhatjuk, vagy csak körülbelül, hogy 2010-ben mennyi fájdalomcsillapítóra lesz szükség". Előfordulhat, hogy jócskán alá, vagy fölé becsülik az egyes gyógyszerekre leadott rendelést, ami aránytalanságokhoz vezet.

Abban sem biztos mindenki, hogy az egységes közbeszerzéstől költséghatékonyabbá válik a rendszer. Ők azzal érvelnek, hogy a beszállítók nem fognak csak azért nagyobb kedvezményeket adni, mert ilyen eljárás keretében rendelnek tőlük orvosságot. Olyanok is vannak, akik szerint a folyamatosan megjelenő új, jobb és olcsóbb gyógyszerek miatt hátrányba kerülhet a klinika, amennyiben hosszú távra kötelezi el magát.

Akárhogy is lesz, július közepére pontosan megismerhetjük, milyen módon folytatja a klinika a gyógyszerbeszerzést, többen azonban az eddigi kis üzletek helyett egy nagyot szimatolnak a háttérben.

Képünk a 400 ágyas klinikánál készült.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva