Hargitai: "Egy rozsdás rendszert kell működőképesebbé tenni"
2011. november 10. csütörtök 12:29

Január elsejétől az állam számos, eddig az önkormányzatok hatáskörébe tartozó feladatot - egyebek mellett a szociális és egészségügyi ellátást, oktatást - vesz át, ráadásul a megyei önkormányzatok intézményrendszere is átkerül a kormányhivatalokhoz. Az ezzel az intézkedésekkel kapcsolatos változásokról, az esetleges elbocsátásokról és a megnövekedett feladatokról kérdeztük dr. Hargitai János megyei kormánymegbízottat.
- Készen áll-e már a kormányhivatal arra, hogy januártól az eddig az önkormányzatok által végzett feladatokat ellássa?
- A kormányhivatalban jelenleg mintegy 1300 köztisztviselő dolgozik. Ez a létszám egy kicsit csökkeni fog, mert a munkaügyi központ korábban regionálisan szervezte működését, s csak nemrégen történt meg ennek a visszabontása, de így is maradunk 1100-an. Ugyanakkor növekedni is fogunk, hiszen mindazok az intézmények, amelyeket eddig a megyei önkormányzat működtetett, átkerülnek a kormányhivatalhoz. Ez a munkavállalók szintjén - köztisztviselőkről és közalkalmazottakról van szó - megint több mint ezer ember átvételét jelenti. Ami ennél sokkal fontosabb, hogy több ezer ellátott van ezekben az intézményekben (állami gondozott gyerekek, szociális bentlakásos intézményeket igénybe vevő idősek vagy fogyatékkal élő gyerekek, illetve könyvtárak, múzeumok, levéltárak dolgozói). A mostani több mint ezer kormánytisztviselőt már integráltuk, nem félek a megyei intézmények átvételétől sem. A számok felfutnak, de a feladat ismert és felkészült emberek fognak körbevenni, tehát zökkenő nélkül tudjuk átvenni a megyei intézményeket.
- A legnagyobb falatnak a közoktatási feladatok átvétele tűnik.
- Nemsokára, egy év távlatában az egész megyei közoktatás, óvodától a gimnáziumig, az állam felügyelete és irányítása alá kerül, amit a kormányhivatalok fognak végezni. A teljes megyei közoktatási rendszer átvétele több fejtörést is okoz. Ehhez ki kell építeni a ma még nem létező járási egységeinket. A kormány szándéka, hogy 2013. január elsejétől működjenek a járások is, bár van olyan törekvés, hogy ezt esetleg előrébb hozzák egy fél évvel. Így a járási szintű egységeinkre csatlakoztatnánk rá az adott járásban lévő közoktatási intézményeket. Ez az átalakítás, ami itt zajlik, az ország eddigi legnagyobb átalakítása, ami a területi közigazgatást érintette. Egy elrozsdásodott és elnehezedett rendszert kell működőképesebbé és hatékonyabbá tenni, az a cél, hogy az állami bürokrácia minél kevesebb pénzbe kerüljön és az ügyfelek megelégedésére működjön. Mindezzel együtt ez már a pécsi egyetemmel összemérhető, vagy talán annál is nagyobb munkavállalói kört jelent.
- Várhatóak-e elbocsátások a folyamatban lévő intézkedésekkel kapcsolatban?
- Leginkább az önkormányzati és az állami világ között lesz egy feladatátcsoportosítás. A kérdés a központi állami adminisztrációt is valamelyest érinti. Biztosan lesz létszámleépítés. Azzal, hogy az állami bürokráciát leépítjük, állami munkahelyek válnak feleslegessé. A költségvetési törvényben azonban vannak források arra, hogy az érintetteket átsegítsük a piac világába. A kormányhivatal szintjén tíz százalékos létszámleépítés várható, ennek a fele ma is betöltetlen státusz. Mindez hatvan-hetven egzisztenciát jelent. Megnézem, hogy kit lehet úgy kisegíteni a rendszerből, hogy az kevésbé jelentsen érdeksérelmet, tehát a lehető legkörültekintőbben fogunk eljárni.
- A szocialisták törvényességi észrevétellel fordultak önhöz a megyei intézményrendszer átadását illetően. Mi a véleménye erről?
- Ez egy összehangolt országos akció, hiszen minden egyes kormányhivatalt megkerestek. A válasz most készül. Maga az átadás azért sem törvénytelen, mert a parlament már tárgyalja azt a törvényt, ami ezt az intézményátadást lehetővé teszi. A miniszterelnök és a megyei elnökök egyszerűen egy politikai megállapodást kötöttek, ennek realizálása zajlik most a törvényalkotás szintjén és abban a mindennapi munkában, amit mi a megyei elnökkel teszünk. Törvényességi aggályokat én nem látok, politikai pr-akciót a szocialisták részéről viszont igen.
- Olyan híreszteléseket is lehet hallani, hogy a létszámában megfogyatkozó megyei önkormányzat más helyre költözik. Marad-e a hivatal a Széchenyi téren?
- Azzal, hogy a megyei önkormányzati feladatokat a kormányhivatal fogja ellátni, nyilvánvalóan szükség van arra a vagyonra (épületekre és a benne lévő értékekre), amin keresztül el lehet látni ezeket a feladatokat. Magától értetődő, hogy ez elvándorol az új helyre. Ami a kérdés mögött konkrétan ott van, hogy egy megyei önkormányzatnak - ami a továbbiakban is működni fog, csak területfejlesztési feladatai lesznek végre - is szüksége van infrastruktúrára. Biztosra veszem, hogy székhelyük továbbra is a Széchenyi téren lesz. A Megyeháza épületéből senki sem akarja kitúrni őket, noha az épület nagyobb része számukra feleslegessé válik, hiszen az új típusú feladatellátás sokkal kisebb és más jellegű adminisztrációt fog igényelni. A parlament előtt lévő törvény megteremti a kivétel feltételeit, azaz a kormánymegbízott és a megyei elnök megállapodása alapján lesznek olyan ingatlanok és értékek, amelyeket nem veszünk át - ilyen egyebek mellett az önkormányzat székháza is.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Álomházasságot dúlt fel Ördög Nóri
- Angliáig jutott a Mohácsi-szigetről...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Mutatjuk, mire hajtanak a NAV...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Baranyában is programokkal várják a...