Ha senki sincs többségben, ki dönt?

2009. november 11. szerda 19:02

Ha senki sincs többségben, ki dönt?
Az elmúlt hetekben többször is előfordult, hogy a pécsi képviselő-testület döntő pillanatokban határozatképtelenné vált, azaz a városvezetés nem volt képes többséget teremteni az általa javasoltak keresztülviteléhez. A két nagy párt, a Fidesz és az MSZP mellett a testületben kisebb erőt képviselők közül a Szövetség Pécs Városáért-frakció tagja szerint nem rajtuk múlnak a döntések, az SZDSZ viszont amondó, hogy a városvezetés feladata a többség megteremtése. Az ÖPE szerint a "politikai kultúrától függ, tiszteletben tartják-e a közgyűlési munkát".

A május 10-i polgármester-választást követően átalakult erőviszonyok ellenére sem lehet jobboldali többségről beszélni Pécsett - a Fidesz-KDNP és az ÖPE mandátumszáma ugyanis továbbra is kevesebb, mint a többi, képviselettel rendelkező politikai erőé együttvéve. Abban az esetben persze, ha a jobboldal maga mellé tudja állítani az SzPV-t (és saját képviselői is mindannyian jelen vannak) döntésképes, de ha más a helyzet, alkudoznia kell. Nem egyszer előfordult már az is, hogy a városvezetés - kihagyva a kicsiket - közvetlenül az MSZP-vel egyezett meg (lásd: vízmű-ügy), de elemzők szerint a valóságtől elrugaszkodott lenne emiatt "látens Fidesz-MSZP nagykoalícióról" beszélni, hiszen a baloldal többnyire valódi ellenzékként viselkedik.

Az alábbiakban a "kicsik" képviselőit kérdezzük: szerintük milyen esetekben biztosítható, illetve milyen esetekben nem - a városházi többség.  

Az SzPV-frakció tagja, Juhász István (képünkön) szerint azon ügyek, amelyek elakadnak, nem a frakciójuk szavazatán, vagy nemjén múlnak. Szerinte a fideszes képviselők, illetve az Összefogás Pécsért Egyesület tagjai miatt fordul elő ilyesmi, hiszen ők eddig - korábbi ígéretüknek megfelelően - minden fontos kérdésben támogatták a polgármestert. Például az ő támogatásukkal kapott zöld utat a Tettye Forrásház Zrt. 500 millió forintos hitel- és egy egymilliárd forint értékű kölcsönszerződése is, mondta.

Ugyanakkor egy ellenpéldát is megemlített, amikor nem segítettek: ez a közérdekű hírek megjelentetésére vonatkozó közbeszerzési kiírás kapcsán történt. Juhász ezzel kapcsolatban azt mondja, megígérheti, hogy miután átdolgozzák a kiírást, úgy, hogy a közbeszerzésen az önkormányzati lap, a Pécs Hírek is indulhasson, támogatni fogják az előterjesztést.

Az SZDSZ frakcióvezetője, Mindum Károly szerint "a városvezetés felelőssége a többség megteremtése". Ő úgy véli, a képviselők távolmaradása egyrészt legitim és alkalmanként bevethető politikai eszköz (amivel viszont csak óvatosan szabad operálni), másrészt, a választott képviselőnek persze el kell látnia a feladatát. "Az SZDSZ-esek lelkiismeretük és meggyőződésük szerint szavaznak" - tette hozzá. A jobboldal támogatására példaként a Pécsi Vízmű kötelezettségeinek átvállalásával kapcsolatos elterjesztést hozta fel.

Az Összefogás Pécsért Egyesület frakciójának vezetője, Kővári János maga is úgy látja, hogy "rendszeresen borotvaélen táncolnak a többség megteremtését illetően". A május 10- után kialakult helyzetben ugyanis az új városvezetésnek minden egyes döntés előtt a "nem természetes" szövetségeseket is meg kell nyernie, hogy keresztülvihesse elképzeléseit, de azokban az esetekben, amikor a szocialisták azt érzékelik, hogy rés támad, ki is használják azt, s elhagyják az üléstermet, határozatképtelenné téve ezzel a testület munkáját.

B. M.