Freskóművészet Vatikántól Pécsig

2009. április 24. péntek 19:55

Freskóművészet Vatikántól Pécsig
Olaszországban élő magyar festőművész, a Vatikánban megbecsült freskófestő kezdeményezésére indítanak Pécsett ún. freskóterápiás képzést. A Pollack Mihály szakközépiskolában - a tanulók bevonásával - jelenleg is készül egy olyan freskó, amely a névadó szellemének megfelelően, szimbolikusan jeleníti meg az iskolában tanulható szakmákat.

Lencsés Zsolt festőművész huszonöt éve került ki Párizsba, ottani tanulmányainak befejezése után ment Olaszországba, ahol egy véletlen szerencse folytán került közelebbi kapcsolatba a murális festészettel. Az azóta eltelt évek alatt 16 templom, 6 színház, rengeteg középület, palazzók viselik magukon a keze nyomát.

- Menet közben megtalált egy olyan lehetőség, amire nem illik nemet mondani: az pedig a Vatikán, a Santa Lucia rend római rendháza, ahol a templomát, kápolnáját, színházát festettem, és a mai napig is nagyon jó kapcsolatban vagyok velük.

- Egy új technikai eljárás is fűződik a nevéhez.
- Ezalatt a 18-20 év freskófestészeti „tanulmányút" alatt az ember megismert különböző anyagokat, kipróbált mindenféle ilyen-olyan technikát, technológiát. Így kerültem kapcsolatba egy olyan anyaggal, ami egy negyvenéves mésznek felel meg, ez az ún. antikmész, amit egy olasz cég gyárt. A vállalat felfigyelt tevékenységemre, és meghívott, hogy próbáljunk meg egy közösen tevékenykedni. A kérdés az volt, ipari anyagokból általam kipróbált és felhasznált módon hogyan és miképp válhat művészetileg dekorációs szinten - akár a szobafestő-mázoló szakmától egészen a freskóig - felhasználható anyag. Ez ma már Magyarországon is ismert technológia. Egy 1999-ben, Kölnben tartott nemzetközi kiállításon találkoztam a magyar festőtestülettel, melynek elnöke kért meg arra, hogy ezt az eljárást hozzuk haza Magyarországra, próbáljuk meg itthon is honosítani.

- Mit jelent tulajdonképpen a freskóterápia, honnan jött az ötlet?
- A norvég alap civil pályázatán a balassagyarmati fegyház és a mi egyesületünk közösen pályázott arra, hogy maga a freskófestészet terápiája (ún. freskóterápia) hogyan és miképp segíthet a többszörösen hátrányos helyzetű elítéltek számára visszaintegrálódni a társadalomba. Megszületett a terápia, elindult a program a balassagyarmati fegyház 70 fogvatartottja számára. Az elméleti oktatás megtörtént, és most már a gyakorlati munkák folynak: egy nagyon szép kápolnát teszünk rendbe.

- Hogyan jutott eszébe, hogy a szakképzésbe is bevonja ezt az antikmészre alapozott művészmeszes eljárást?
- Menet közben a freskóterápiát különböző szimpóziumokon is bemutattuk, így figyelt fel rá a szakképzés. Nagy kérdés, hogy a civil életben, így a szakképzésben miként tudnánk felhasználni, mert elméletileg ez még nem nincs megfogalmazva. Létrehoztuk az igazgatók tanácsát, ahol - előzetesen - tíz iskola keresett meg bennünket, az egyik ilyen iskola a pécsi Pollack Mihály. Nagyon örülünk neki, hogy pont egy olyan szakképzési központ jelentkezett, ahol műemlékes képzés is folyik. Összehoztuk az igazgatókat, szakembereket, szaktanárokat, és feltettük a kérdést, hogyan és miképp lehetne egy akkreditált évet létrehozni és beindítani; csak úgy, kísérlet gyanánt. Hogy mi lesz a vége, majd meglátjuk. A tíz iskola kifejezte közös szándékát, partner az örökségvédelmi hivatal, a magyar festőtestület, a kamarák, és együttműködnek az érintett parlamenti képviselők is. Ha minden rendben lesz, akkor talán szeptembertől beindulhat ez a kísérleti év.

EQM - Fotó: Kukai Csaba, pollack.hu