Fogyóban Pécsett a gázspray - Mit tehetünk meg egy utcai támadás során? - Szakértők nyilatkoznak

2012. július 14. szombat 14:01

Fogyóban Pécsett a gázspray - Mit tehetünk meg egy utcai támadás során? - Szakértők nyilatkoznak

Írásunknak szomorú apropója van, Bándy Kata halála. Összeállításunk igyekszik segítséget nyújtani abban, hogy ilyen eset ne ismétlődhessen meg. Az alábbiakban jogi szakvéleményt, fegyverbolti összefoglalót, és küzdősport szakértői tanácsokat olvashatnak. Képünkön engedélyhez nem kötött gáz-riasztó lőfegyverek láthatók.

Asztalos Vince, az egyik pécsi belvárosi fegyverbolt tulajdonosa azt mondja, a múlt vasárnapi tragédia óta gyakorlatilag valamennyi betérő önvédelmi eszközöket keres. A hölgyek által igen gyakran vásárolt eszköz a gázspray, ebből a „Lady" típusú változat riportunk idején teljesen elfogyott.

Bándy Kata jogosan ölhette volna meg a gyilkost - Mit mond a büntetőjogász?

Dr. Balogh Ágnes pécsi büntetőjogász, a PTE ÁJK egyetemi docense szerint ilyen támadás esetén a nemi szabadsághoz és az élethez való jog azonos megítélésű. Nemi erkölcs elleni támadásnál már évtizedek óta nem vizsgálják az arányosságot.
A hatályos jogszabály szerint az áldozat büntetlenül megölhette volna támadóját. Az erőszakos közösülés ilyenkor beleolvad az emberölésbe, melynek büntetési tétele így 10-20 évig, illetve életfogytig tartó szabadságvesztés is lehet.
Fontos tudni, hogy a nemi erkölcs elleni bűncselekmények esetén sem büntethető az, aki védekezéskor ijedtség miatt túllépi az arányos mértéket.
Megjegyzendő, hogy illegálisan tartott lőfegyver esetén, jogos önvédelmi és jogos védelmi helyzetben is csak lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélésért felel a fegyverhasználó, emberölésért nem.

Kevéssé ismert megoldás, de hasznosnak bizonyulhat az úgynevezett hangspray is, amely 110 dB-es hanghatásával felkeltheti a figyelmét a támadás közelében tartózkodóknak. A fenti lehetőségeket megfizethetőnek minősíthetjük, ugyanis többségében 2000 Ft alatti áron megvásárolhatóak. Ugyanakkor tudni kell, hogy egy atrocitás alkalmával ezek el is használódnak, illetve fontos ellenőrizni a szavatossági idejüket, és a lejárt szavatosságú flakont újra cserélni. 1-1,5 méteren belül nem célszerű használni őket, maximális hatótávolságuk 3 méter.

A komolyabb, egyben költségesebb eszközök iránt is nőtt a kereslet, így gáz-riasztó fegyvereket is vásároltak az elmúlt napokban. Ezekről azt kell tudni, hogy valamilyen gázkeverékkel töltött lőszert alkalmaznak, és 18 éves kor felett engedélymentesen vásárolhatóak és tarthatóak. Rejtve, töltött állapotban történő viselésükhöz engedélyre van szükség, amelyet a folyamodó egyszerűen megszerezhet, amennyiben a rendőrségi előírásoknak megfelel.

Heckenberger Iván küzdősport oktató: a gégét vagy a heréket kell támadni

Hasonló helyzetben egy képzetlen nőnek akkor van esélye egy férfi ellen, ha együttműködést színlel, és a támadóhoz közel férkőzve szemre, gégére vagy a herékre támad. Az önvédelmi tanfolyamok érdemben nem segítenek, bár elleshető néhány hasznos technika - nyilatkozta lapunknak Heckenberger Iván küzdősport oktató.

Az ilyen fegyverek hatékony, biztonságos használatához azonban szükséges rutint szerezni, habár az engedély megszerzésének ez nem feltétele. A gáz-riasztó lőfegyverek ára körülbelül 15 ezer forinttól indul, ezek már jó minőségű, önvédelemre alkalmas török gyártmányú pisztolyok és revolverek, még magasabb árkategóriában pedig német fegyvereket is lehet vásárolni.

A http://www.gazpisztoly.hu/index.php oldalon további gyakorlati tanácsokat, fegyverismertetőket találhatnak. Az oldal egy tanácsát érdemes megszívlelni: „Önvédelemre revolert!"

Alternatívaként, elsősorban otthonvédelemre megfelelőek lehetnek a gumilövedéket kilövő fegyverek is, ezek azonban többségében éles lőfegyverekből átalakított, nagyméretű, a maroklőfegyvereknél nagyobb kivitelűek, ezért csak alkalmi eszközként szolgálhatnak önvédelemre.

A vásárlók között egyébként sok volt a szülő, akik középiskolás vagy egyetemista lányuk védelmében keresték fel a boltot, de hölgyek saját részre is vittek ilyen eszközöket. Előfordult az is, hogy egy úriember a barátnőjének vásárolt fegyvert - mondta Asztalos Vince.

H. T.