Felosztották a százmilliós civil keretet

2009. november 16. hétfő 20:21

Felosztották a százmilliós civil keretet
A működését augusztus elején megkezdő öttagú Civil Kuratórium döntött az EKF-program civil szervezetek részére elkülönített 100 millió forintos pályázati keretének felosztásáról. A pályázattal lehetőséget kívántak adni civil kezdeményezések számára, hogy a kulturális fővárosi év programsorozatán belül megmutatkozási lehetőséget kapjanak, amely által erősíthetik „a helyi identitást és a közösségformálást", valamint előmozdíthatják „a közösségi terek kulturális funkcióval való megtöltését".

A határidőig 232 pályamunka érkezett a Kacsányi Éva, Nyári Zsolt, Pásztory Dóra, Vince Csilla és Tarrósy István által alkotott kuratóriumhoz, a megpályázott támogatási összeg meghaladta a 600 millió forintot. A testület az önmaga által megalkotott pontozási rendszert alkalmazta a lehető legobjektívabb döntések meghozatala érdekében.



Három kategóriában lehetett pályázni: kis (50 000 - 300 000 Ft közötti) és nagy (300 000 - 3 000 000 Ft közötti) projektek, valamint konzorciális, azaz együttműködésben megvalósuló (3 000 000 és 10 000 000 Ft közötti támogatást igénylő) projektek. A kis projektek esetében 1 300 000 forintot osztott el a testület, nagyok esetén 39 800 000 forint került elosztásra (az igényelt 363 249 594 Ft-ból), míg a konzorciális projekteket illetően 58 900 000 forintnyi támogatásról döntött a kuratórium (a kért 320 746 285 Ft-ból).

A nagy számú támogatási igény miatt a szakmai grémium azon elv mentén határozott az egyes pályaművekről, hogy minél több kezdeményezés kapjon részleges támogatást - ahelyett, hogy kevesebbet finanszírozzon teljes mértékben. Ezen szempont figyelembevételével a testület bízik a civil szféra kreatív erejének növekedésében, abban, hogy a pályázók képesek további forrásokat találni céljaik megvalósításához.

Tarrósy István (képünkön), a civil kuratórium vezetője ezzel kapcsolatban lapunknak elmondta, hogy az igényeltnél kevesebb támogatást kapó pályázatok készítőit a Menedzsment Központ postafordultával megnyilatkoztatja, elvállalják-e így is a projektet, elfogadják-e a pénzt, mert akkor rögtön szerződést kötnek velük. Amennyiben lesznek visszamondók, maradványpénz is keletkezhet. Így - amennyiben a város elfogadja a kulturális bizottság erre vonatkozó javaslatát - a kuratórium mandátumának év végéig való meghosszabbításával újból el lehetne osztani az esetlegesen megmaradó pénzkeretet.

A szakember hozzátette: "azt szeretnénk, hogy ez a pályáztatási rendszer honosodjon meg Pécsett. Minden városban nagyon sok megbúvó energia rejlik, ami főleg a civil társadalomra jellemző, és ezeket az energiákat pontosan az ilyen pályázatok és kezdeményezések tudják a felszínre hozni. Jó lenne, ha Pécs ezt most komolyan venné, mert látszik a civilek tenni akarása - rengeteg ötletük és aktivitásuk van".


A kuratórium döntése a kis projektek esetében
A kuratórium döntése a nagy projektek esetében
A kuratórium döntése a konzorciális projektek esetében

EQM